1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özyiğit: “Gelişmeler endişe verici”
Özyiğit: “Gelişmeler endişe verici”

Özyiğit: “Gelişmeler endişe verici”

Özyiğit, Kıbrıs konusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin endişe verici olduğunu belirtti

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs konusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin endişe verici olduğunu belirterek, taraflara, yeni gerginlik yaratacak adımlar atmak yerine, müzakere masasının yeniden oluşmasına zemin hazırlayacak adımlar atmaları çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili dün yazılı bir açıklama yapan Özyiğit, TDP olarak en başından beri gerginliği tırmandıran adım ve açıklamalara karşı çıkarak, gerginliğin giderilmesi için ‘eş zamanlı’ adım atılmasına vurgu yaptıklarını söyledi. Özyiğit, “Bunun bir ayağı, Türkiye’nin NAVTEX’i uzatmaması ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin geri çekilmesi; diğer ayağı da Kıbrıs Rum liderliğinin masaya dönmesidir. Gelişmelerin ve yapılan açıklamalar maalesef bu yönde olmadı” dedi.

“Umarım yeni gerginlik ortamı yaratılmaz”

Kıbrıs Rum liderliğin kendi NAVTEX’ini 19 Mart’a kadar uzatıp, aramalara devam edeceklerini açıkladığını kaydeden Özyiğit, Kıbrıs Rum lider Nikos Anastasiadis’in masaya dönmemek için yeni şartlar öne sürdüğüne dikkat çekti. Özyiğit, buna karşılık Türkiye’nin de yeni bir NAVTEX yayınlayacağı ve  Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin de kısa zaman içerisinde adanın güneyinde yeniden hidrokarbon araştırmalarına başlayacağı yönünde konuşmalar yapıldığını ifade etti.

Ortaya çıkan bu yeni durum ile gelişmelerin yeni yılın ilk günlerinde iyimser bir hava yaratmadığına dikkat çeken Özyiğit, “Umarız söylemler pratiğe dönüşerek yeni bir gerginlik ortamı yaratılmaz ve taraflar yeni bir gerginlik yaratacak adımlar atmak yerine müzakere masasının oluşmasına zemin hazırlayacak adımlar atarlar” dedi.

Cemal Özyiğit, gerek Kıbrıs Rum, gerekse Kıbrıs Türk tarafının mevcut tutumlarına karşılık, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin kalıcı çözümün bulunması yönündeki uyarısının haklılığına da dikkat çekti.

Özyiğit, “Rum liderliği ile Türkiye karşılıklı adımlar atarken ve perde gerisinden karşılıklı öneriler yapılırken, Kıbrıs Türk tarafı sürecin içinde değil. Bu, Kıbrıs Türk halkı açısından olumsuz bir durum” dedi.

Cemal Özyiğit, “Türkiye ile Rum liderliği arasında yaşanan gerginlik nedeniyle müzakerelerin durmasından memnun olmak ve sürece müdahale etmemek doğru değildir. Sn. Eroğlu süreci izlemek yerine, Kıbrıs Türk halkının süreçte söz sahibi olmasını sağlayacak girişimlerde bulunmalıdır” ifadelerini kullandı. 

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ocak ayında Yunanistan’da, Nisan’da KKTC’de, Nisan-Mayıs döneminde İngiltere’de ve Haziran’da Türkiye’de seçimler olacağına işaret ederek, Güney Kıbrıs’ta ise geniş tabanlı bir hükümet arayışının sürdüğünü belirtti ve “Umarız görüşmeler, seçimlere ve kriz politikalarına kurban edilmez” dedi. (tak)

Bu haber toplam 863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler