1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özyiğit: “Eide’nin açıklaması olumlu”
Özyiğit: “Eide’nin açıklaması olumlu”

Özyiğit: “Eide’nin açıklaması olumlu”

“Kıbrıslıların gerginliğe hizmet eden girişimlere değil, işbirliğine ve çözüme hizmet eden adımlara ihtiyacı vardır”

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Kıbrıs müzakerelerinin 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından yeniden başlayacağını açıklamasını olumlu bularak desteklediklerini belirtti.

Özyiğit, sondaj çalışmalarına paralel olarak, Navtex yayınlanması ve savaş gemilerinin bölgeye gönderilmesi nedeniyle 6 ay kaybedildiğini, ancak günün sonunda TDP’nin en başından beri savunduğu ‘karşılıklı adımlarla’ (Navtex’in yenilenmemesi, savaş gemilerin bölgeden çekilmesi ve sondaj faaliyetlerine ara verilmesi), sürecin normalleşmeye başlamasını selamladıklarını belirtti.

Cemal Özyiğit TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Kıbrıslıların gerginliğe hizmet eden girişimlere değil, işbirliğine ve çözüme hizmet eden adımlara ihtiyacı vardır” dedi.

Müzakerelerin tekrardan başlayacak olması önemli ve olumlu bir gelişme olmakla birlikte, esas önemli noktanın tarafların masada gösterecekleri irade olduğuna dikkat çeken Özyiğit, zamana oynama veya masada çözümsüzlüğü pekiştirici hamlelerin kimsenin yararına olmayacağını, bu noktada da müzakere masasına oturacak liderlere büyük görevler düşeceğini vurguladı.

“MÜZAKERE ZEMİNİ ORTADADIR”

Çözümün zeminin 11 Şubat 2014 tarihinde her iki tarafça imzalanan ortak belgede net bir şekilde ortaya konduğuna dikkat çeken Özyiğit, bunun da, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon ile Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlardan neşet eden tek egemenlik, uluslar arası tek kimlik ve tek vatandaşlık olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar müzakere masasında başka, seçim meydanlarında başka konuşularak samimiyetten uzak bir tavır sergilendiğini, buna artık son vermenin zamanının geldiğini savunan Özyiğit, “Müzakere masasında artık siyasi irade ve samimiyet gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağına inandığımız Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bu irade ile samimiyete sahip bir lider olarak Kıbrıs Türk halkının iradesini masaya yansıtacak, müzakereler ileriye taşınacaktır” dedi.

“DOĞAL ZENGİNLİKLER KIBRIS’IN BÜTÜNÜNE AİTTİR”

Kıbrıs etrafındaki doğal zenginliklerin tüm Kıbrıslılara ait olduğunu, bu zenginliklerin kontrolünün de her iki topluma ait olması gerektiğini kaydeden Özyiğit, zenginliklerin hem çözüm için araç, hem de çözümün finansmanı için kaynak olabileceğini vurguladı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kapalı Maraş’ın BM gözetiminde açılması, buna karşılık Mağusa Limanı’nın serbest ticarete, Ercan Havaalanı’nın da direkt uçuşlara açılması konusunun da mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini, bunun her iki tarafın da yararına olacağını ifade etti.

Maraş’ın açılmasının güven artırıcı önlem yaratmasının yanısıra, ekonomiye de olumlu katkıları olacağına inanç belirten Özyiğit, buradan her iki tarafın müteahhitlerinin yaramasının yanında, işsiz gençlere de fırsat doğacağını kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler