1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Özyiğit: Başsavcı uygundur dedi, diplomalar imzalandı
Özyiğit: Başsavcı uygundur dedi, diplomalar imzalandı

Özyiğit: Başsavcı uygundur dedi, diplomalar imzalandı

Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma kriziyle ilgili yeni açıklama yaptı

A+A-

Özyiğit: Başsavcı uygundur dedi, diplomalar imzalandı

Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, BaşsavcılıK'tan gelen görüşle birlikte, İlahiyat Koleji'ndeki tüm diplomaların imzalandığını açıkladı.

Özyiğit'in sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

Hala Sultan İlahiyat Koleji uzun zamandır hiçbir Eğitim Bakanı'nın uğramadığı, kendi başına terkedilen bir yapıydı. Bizler göreve geldiğimiz ilk günden beridir özellikle hem her okulumuz gibi buranın da bilimsel, demokratik, laik eğitime uygun olması, hem de buradaki çocuklarımızın hoşgörü kültürü ile beslenmesi ve kendilerini bu toplumun ve devletin bir parçası olarak hissetmesine özen gösterdik. Buna hassasiyet gösterirken diğer taraftan da buranın bir hukuk devleti olduğu gerçeğine de sıkı sıkı sarıldık.
 

Kimlik kartı, diploma gibi resmi belgelerin üzerindeki resimler ile ilgili geçmişte birbiriyle uyuşmayan birçok karar ve uygulama olduğunu tespit ettik ve bu anlamda hukuka olan inancımızdan Başsavcılık görüşüne başvurduk.
 

Başsavcılığımızın “Uygundur” görüşü ile birlikte çocuklarımızın diplomaları imzalanmış bulunmaktadır.

Hiç kimsenin bu olayı siyasal amaçlarla toplumsal kutuplaşma noktasına çekmesine izin vermeyiz.
 

Bu ülkede yaşayan her çocuk bizim çocuğumuzdur ve onların birbirlerine, değerlerine , inançlarına, kültürlerine; yırtık kotundan, kulağındaki küpeden, başındaki örtüye saygı duyacağı ve omuz omuza ortak bir geleceği kuracağı bir kültürü aşılayacak eğitim sistemi kurmak da bizlerin görevidir.

 SABAH BRT'DE NE SÖYLEMİŞTİ?

 

Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma kriziyle ilgili, “Öğrencilerin tümü diplomalarını almıştır, ancak, geçtiğimiz iki sene de yayınlanan genelgede yer aldığı gibi diplomadaki fotoğrafın açık olması gerektiği belirtilmektedir. Bu yönde de Başsavcılık’tan görüş istenmiştir” dedi.

Özyiğit, bu açıklamaları BRT SABAH programında yaptı.

Program yapımcısı Narden Bingöl ile konuk Cenk Mutluyakalı’nın sorularını yanıtladı. Özgürlüklere saygılı olduklarını ve çağdaş, bilimsel eğitim için görev yaptıklarını anlatan Özyiğit, diploma fotoğraflarının açık olmasının yeni bir uygulama olmadığını anımsattı. Meseleyi siyasi olarak istismar etmenin doğru olmadığını belirten Özyiğit, diploma fotoğrafları genelgeye uygun olmayan çocukların da mağdur edilmemesi için bu öğrencilere de diploma verildiğini, ancak sadece o diplomalara imza atılmadığını belirten Özyiğit, “Gerçek bağnazlık bunu istismar etmektir. Şimdi bu yönde Başsavcılık’tan görüş istedik. Eğer hukuk devletine inanıyorsak, bu yönde gerekli düzenlemeleri yasal olarak yapmalıyız.”

Bu haber toplam 5701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler