1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZTOPRAK'TAN DAÜ'DEKİ SON DURUM
ÖZTOPRAKTAN DAÜDEKİ SON DURUM

ÖZTOPRAK'TAN DAÜ'DEKİ SON DURUM

DOĞA KOLEJİ KONUSUNDA HİÇ BİR YANLIŞ YAPMADIK.. DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, 2011-2012 akademik yılında üniversitenin hedefleri, uluslar arası çalışmaları, yeni açılan fakülte ve bölümler,Tıp Fakültesi açılması, üniversitenin mali yapı

A+A-

DOĞA KOLEJİ KONUSUNDA HİÇ BİR YANLIŞ YAPMADIK..

 

 

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, 2011-2012 akademik yılında üniversitenin hedefleri, uluslar arası çalışmaları, yeni açılan fakülte ve bölümler,Tıp Fakültesi açılması, üniversitenin mali yapısı, üniversite öncesi eğitim kurumlarının devri gibi konularda TAK’ın sorularını yanıtladı

 

YENİ YILDA 4000 YENİ ÖĞRENCİ

 

DAÜ’ye yeni öğrenci kayıtlarıyla ilgili bilgi veren Öztoprak, KKTC, Türkiye ve üçüncü ülkelerden 4 bin 658 öğrencinin DAÜ’ye kayıt hakkı kazandığını belirterek, bu dönem 3 bin 500, Şubat ayında da 500 olmak üzere 4 bin yeni öğrenci beklediklerini ifade etti.

 

DAÜ Rektörü Öztoprak, uluslar arası akreditasyonlara büyük önem verdiklerini söyleyerek, özellikle Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’dan öğrenci sayısının artmasının en önemli sebeplerinden birinin akreditasyonlar olduğunu söyledi.

 

 

Türkiye’den öğrenci sayısında eski rakamlara ulaşılmamasının nedenlerini sıralayan Öztoprak, Türkiye’deki üniversite sayılarının hızla arttığını, devlet üniversitelerinin kontenjanlarını artırdığını, eskiden bir milyona yakın öğrenci dışarıda kalırken bugün neredeyse liselerdeki öğrenci kadar kontenjan oluşturulduğunu söyledi.

 

 

 

ÖNÜMÜZDEKİ YIL TIP FAKÜLTESİ…

 

DAÜ’de yeni açılacak fakülte ve bölümlerle ilgili bilgi veren Öztoprak, uzun yıllardır yeni fakülte açılmayan DAÜ’de geçen yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açtıklarını, Eczacılık Fakültesi’nin de bu akademik yılda eğitime başlayacağını ifade etti.

 

Öztoprak, önümüzdeki yılla ilgili hedeflerinin arasında Tıp Fakültesi açmanın da bulunduğunu kaydetti.

 

Geçmişte Ankara Üniversitesi ile birlikte tıp fakültesi açtıklarını ancak KKTC’de eğitimi başlatamadıklarını söyleyerek, şimdi Gazi Üniversitesi ile birlikte yeniden tıp eğitimini başlatacaklarını, 3 yıllık eğitimin DAÜ’de geriye kalan 3 yıllık eğitimin de Gazi Üniversitesi’nde verileceğini açıkladı. Gazi Üniversitesi ile detaylar üzerinde mutabakata vardıklarını söyleyen Öztoprak, yakın zamanda işbirliği anlaşmasını imzalayacaklarını kaydetti. Öztoprak, Tıp Fakültesi bünyesinde hastane oluşturulmayacağını da ifade etti.

 

KÜLTÜR KONGRE MERKEZİ ŞUBATTA

 

DAÜ ile Gazimağusa Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden kültür ve kongre merkezinde son aşamaya gelindiğini iç donanımla ilgili son ihalelerin yapıldığını söyleyen Öztoprak, merkezin Aralık ayında kongre amaçlı kullanılmaya başlanılacağını ve önemli bir kongreyi Aralık’ta burada gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

 

“DAÜ’NÜN MALİ YAPISI GÜÇLÜ…”

 

Rektör Öztoprak, DAÜ’nün güçlü bir mali yapıya kavuştuğunu ifade etti. Öztoprak, geçmiş yıllarda oluşan borçların faizlerini de ödemelerine rağmen, son iki yıldır DAÜ bütçesinin açık vermediğini vurguladı. Öztoprak, DAÜ’nün 9 milyon dolar tutarındaki uzun vadeli borçlarının tamamının TC Yardım Heyeti tarafından ödendiğini belirtti.

 

İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımları konusunda spekülasyon yapıldığını söyleyen Öztoprak, “O dönemde Sosyal Sigortalara borcumuz yoktu. İhtiyat Sandığı’na bir miktar borcumuz vardı. Bu da ödememe değildi. İlgili bakanlıkla görüşülerek birkaç ay geciktirilmişti. Şu anda bu kuruluşlara tek bir kuruş borcumuz yoktur” dedi.

 

“DOĞA KOLEJİ KONUSUNDA HİÇ BİR YANLIŞ YAPMADIK”

 

Öztoprak, DAÜ’nün üniversite öncesi kurumlarının Doğa Koleji’ne devri konusunda hiçbir yanlış yapmadıklarını kaydederek şunları söyledi: Bütün yaptıklarımızı hukukçularımızın görüşünü alarak, aldığımız kararın doğru olduğuna inanarak yaptık. Hiçbir yanlış da yapmadık. Kimseye de peşkeş çekmedik. İleride göreceksiniz yaptığımızın ülkenin eğitimine katkısı olacak. O dönemde en fazla gürültü yapan arkadaşlarımız çocuklarını güvenerek bu kuruma göndermişlerdir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1066 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler