1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZTOPRAK İDDİALARI YANITLADI
ÖZTOPRAK İDDİALARI YANITLADI

ÖZTOPRAK İDDİALARI YANITLADI

DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, DAÜ’nün isminin değiştirileceğine dair çıkan söylentileri yalanladı DAÜ’DE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ “KESİNLİKLE” YOK Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’nin isminin Doğu Akdeniz Gazi Üniversitesi

A+A-

 

 

DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, DAÜ’nün isminin değiştirileceğine dair çıkan söylentileri yalanladı

 

DAÜ’DE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ “KESİNLİKLE” YOK

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’nin isminin Doğu Akdeniz Gazi Üniversitesi olarak değiştirileceğine dair duyumlar, DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak tarafından yalanlandı.

YENİDÜZEN’e konuşan Öztoprak, isim değişikliği konusunun tartışılmadığını böyle bir konunun “kesinlikle” gündeme gelmediğini söyledi.

İddiaları “maksatlı” olarak değerlendiren Öztoprak, “isim değişikliği tartışması yaşanmıyor. Böyle bir ihtiyaç yok. Mali yapıdan ülkenin en güçlü üniversitesi DAÜ’dür” dedi.

Ancak DAÜ içinden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağa göre DAÜ’nün adı, önümüzdeki altı ay içerisinde değişecek ve yeni yıla Doğu Akdeniz Gazi Üniversitesi olarak girecek.

Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe, DAÜ’nün isminin değişeceğine dair bir duyum almadıklarını ancak konuyu araştıracaklarını belirtti.

Bundan bir süre önce TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Meclis’te yaptığı konuşmada, TC Elçiliği ile Maliye Bakanlığı arasında bir protokol imzalandığını, protokole göre DAÜ’nün üniversite öncesi kurumlarının tasviye edileceği, ardından mali yapısının sağlamlaştırılması için YÖK’ün onayladığı bir üniversite ile işbirliğine gideceği yer almıştı.

Protokolün imzalandığı 28 Ekim 2010 tarihi üzerinden bir yıl geçmeden Doğu Akdeniz İlkokulu Doğu Akdeniz Koleji’nin işletmesi Doğa Koleji’ne verilmişti. 

DAÜ’de ise Eğitim Fakültesi’nin Gazi Üniversitesi tarafından devralındığı, hatta Gazi Üniversitesi’nin fakülteye bir dekan atadığı ve bölüm başkanlarını göndermeye başladığı, DAÜ ile Gazi Üniversitesi’nin birlikte tıp fakültesi kuracağı ve eczacılık fakültesinde de işbirliğine gidileceği biliniyor.  

DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak ise halihazırda Gazi Üniversitesi ile DAÜ’nün işbirliği içerisinde olduğunu, yeni açılacak Tıp Fakültesi’nin de Gazi Üniversitesi ile birlikte açılacağını, isminin de Dr Fazıl Küçük Tıp Fakültesi olacağını geçen hafta duyurduklarını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler