1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Özmelin Balım” yasaklandı!
“Özmelin Balım”  yasaklandı!

“Özmelin Balım” yasaklandı!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, “Özmelin Balım” isimli balın sahte çıktığını, piyasadan toplatılıp satışının yasaklandığını duyurdu

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, “Özmelin Balım” isimli balın sahte çıktığını, piyasadan toplatılıp satışının yasaklandığını, paketlemesini ve dağıtımını yapan işletmelerin faaliyetlerinin de üç ay süreyle askıya alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Veteriner Dairesi tarafından market denetimlerinde piyasada bulunan ballarda yapılan tahlil ve kontrollerde 22 Şubat 2018 tarihli Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından imza ile belgelenen Veteriner Mevzuat Kuralı'na uygunsuz bal paketleme faaliyetinde bulunan firmanın ballarına el konularak piyasadan toplatıldı.

Bakanlık tarafından tespit edilen KKTC Besin Maddeleri Tüzüğü’ne uygunsuz ballar toplatıldı.  


“ÜRETİMLE HİÇBİR ALAKAMIZ OLMADIĞI GİBİ, BUNDAN BÖYLE SÖZ KONUSU ÜRÜNLERİ PAZARLAMAMIZ DA MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Yüksekbaş Gıda ve Sanayi Ltd, sahte balın üretimiyle alakası olmadığını, bundan böyle de sözkonusu ürünleri pazarlamalarının mümkün olmadığını açıkladı. Açıklamada, “Şirketimiz üretici değil, dağıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütmektedir” denildi.

Sahte bir bal haberiyle gündeme gelen şirket, söz konusu ürünlerin dağıtım ve pazarlama teklifini, Kıbrıs Türk Arıcılar Birliği’ne kayıtlı bir üreticinin sağlık sertifikalarını sunması sonrasında kabul ettiklerini belirtti.

Arıcılar Birliği’ne kayıt belgesi, laboratuvar sonuçları ve sözleşme evraklarının ellerinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Hiçbir şekilde, üretimiyle ilgili bir dâhilimiz söz konusu değildir. Kaldı ki, ürünleri paketleyen ve üzerine çok değerli markasını veren Özmelin Firması’da bu belgelere güvenerek,  bu ürünlerin en sağlıklı koşullarda paketlemesini yapmıştır ve kendileri de bu durumdan mağdurdur” denildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

“Çok sayıda Dünya markasını bünyesinde bulunduran şirketimiz, yerli üretimin de desteklenmesi ilkesiyle, yerli ürünlerin ülkenin tüm satış noktalarında yer alması için bir çok marka ile anlaşmalıdır. Aslolan sağlık sertifikaları ve gıda güvenlik belgeleridir. Söz konusu haberin, ilgili daireler tarafından, sanki üretimde de sorumluluğumuz varmış gibi lanse edilmesi yanlıştır. Üretim ile hiçbir alakamız olmadığı gibi, bundan böyle söz konusu ürünleri pazarlamamız da mümkün değildir”

Bu haber toplam 5113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler