1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZGÜRLÜK KİTAPLARDAKİ GİBİ DEĞİL'
ÖZGÜRLÜK KİTAPLARDAKİ GİBİ DEĞİL

'ÖZGÜRLÜK KİTAPLARDAKİ GİBİ DEĞİL'

Askerlik anılarını yazdığı için askeri mahkeme tarafından yargılanan Halil Karapaşaoğlu YENİDÜZEN’e konuştu “Özgürlük kitaplardaki gibi değil…” Geçtiğimiz hafta, belki de ülkemizde bir ilki hayata geçiren ve kendini de riske atara

A+A-

 

 

 

Askerlik anılarını yazdığı için askeri mahkeme tarafından yargılanan Halil Karapaşaoğlu YENİDÜZEN’e konuştu

“Özgürlük kitaplardaki gibi değil…”

 

Geçtiğimiz hafta, belki de ülkemizde bir ilki hayata geçiren ve kendini de riske atarak askerlikte yaşadıklarını kaleme alarak  yazan Halil Karapaşaoğlu, YENİDÜZEN’i ziyaret etti.

Yarın, insanlara yaşadıklarını ve hislerini anlattığı için, Askeri Disiplin Mahkemesi’nde yargılanacak olan Karapaşaoğlu 26 yaşında, idealist ve ülkesine âşık bir genç…

“Özgürlük kitaplardaki gibi değil” diyerek başladığı askerlik anılarını, mahkemesinden bir gün önce, yalnızca YENİDÜZEN ile paylaştı.

 

İşte Halil Karapaşaoğlu ile yaptığımız söyleşiden öne çıkanlar, AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

>> Askerlik bana kesinlikle birçok şey öğretti. Öncelikle askerlik sonrası düşünce yapım oldukça değişti. Şu anda gerçeğe daha yakın bir duruşa sahip olduğumu düşünüyorum. Özgürlüğü, hep kitaplardan öğrenmiştim. Ama askere girince gerçekten özgür olmanın, başkaldırının ve öfkenin ne olduğunu kavradım.

 

>> Bana sorarsanız ordunun kendi içerisindeki en negatif durum, iletişimin ve iletişim araçlarının net olarak kullanılmaması. Orduda bulunan askerlerin, haklarını bilmemeleri ve kime nasıl şikâyette bulunabileceklerinin, hiçbir şekilde kendilerine belirtilmemesidir.

 

>> Benim bölüğümde, komutanımızın şahsi inisiyatifine dayanarak yaptığı güzel bir uygulama vardı. Okuma yazma bilmeyen arkadaşlara, bilen kişiler tarafından ders veriliyordu. Bu neden GKK genelinde bir uygulama haline gelmesin ki?

 

>> Ben askere girmeden veya girdikten sonra, birçok insan benim ve arkadaşlarımın yaşadığı problemleri yaşadı. Ancak biz toplum olarak her konuda olduğu gibi, şiddeti ve adaletsizliği de; benimsemiş ve içselleştirmiş durumdayız. Ben bu yazıyı, birkaç arkadaşımın beni uyarmasına rağmen, askerdeyken yazdım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler