1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. "Özgürlüğün en güzel ezgisi”
"Özgürlüğün en güzel ezgisi”

"Özgürlüğün en güzel ezgisi”

Her yıl Mart ayında düzenlen Newroz bu yıl Lefkoşa'da Atatürk Spor Salonu açık alanda kutlanıyor.

A+A-

Her yıl Mart ayında düzenlen Newroz kutlamaları bu yıl Lefkoşa'da açık alanda yapıl, Kıbrıs'a barış mesajı verildi.

Kutlamalara yoğun bir katılım var. Polis geniş güvenlik önlemi alırken kutlamalara katılanlar tek tek yoklandı.

Doğu ve Güneydoğu Kültür ve Sanat Derneği’nin organizasyonuyla Atatürk Spor Salonu’nun park yerinde yapılan kutlamalarda polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Katılımcılar kutlamaların yapılacağı alana üst taraması yapılarak alındı.

Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bazı milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı kutlamalar Berna Kişin’in Türkçe ve Şiar Göre’nin Kürtçe konuşmasıyla başladı.
Konuşmaların ardından newroz (nevruz) halayı eşliğinde nevruz ateşi yakıldı.

Berna Kişin konuşmasında nevruzun önemini ve anlamını anlatarak, nevruzun “Baharın, mücadelenin sesi, özgürlüğün en güzel ezgisi” olduğunu belirterek “hepimize kutlu olsun” dedi.

“Bizler faşizme boyun eğmeyiz. Giderek dozu arttırılan faşizan politikalara boyun eğmemizi bekleyenler hayal kurmaya devam etsinler” şeklinde konuşan Kişin, Kıbrıs adasının barış görüşmelerinin tekrardan başlama umudunun yaşandığı bu günlerdeki barış dilinin sonucu olarak halkların kardeşlik şiarı temelinde oluşacak birleşik bir Kıbrıs’ta daha özgür ve refahın tesis edildiği, güzel günlerin gelmesini beklediklerini söyledi.

Kişin, konuşmasını şöyle tamamladı;
“Demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış, huzurlu bir iş ortamı ve yaşam için, halklarımız ve geleceğimiz için mücadele edeceğiz. Nevruz kardeşlik halayıdır, isyanın ateşidir...”

 

polis.gif

 

ates.gif

nevruz2.gif

newrouz.gif

Bu haber toplam 2537 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler