1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Özgürlüğe sahip çıktılar
Özgürlüğe sahip çıktılar

Özgürlüğe sahip çıktılar

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan utanç gününün ardından bu kez “Ülkücü” grubun karşısında özgürlüklere sahip çıkıldı.

A+A-

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan utanç gününün ardından bu kez “Ülkücü” grubun karşısında özgürlüklere sahip çıkıldı. İlerici örgütlerin çağrısı ile Meclis yanında ve Afrika gazetesi önünde toplanan kalabalık bir grup “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “Yaşasın Basın Özgürlüğü”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Afrika Madımak olmayacak” sloganları atıldı. İki grup arasında Çevik Kuvvet görev yaptı. Eylemde TC Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine de sloganlar atıldı. 

Afrika Gazetesi Genel Yayım Yönetmeni Şener Levent eylemcilerin alkışları arasında bina önüne çıktı ve bir konuşma yaptı.

Madımak’ta yaşananları hatırlatan Levent, bugünün bir dönüm noktası olduğunu kaydetti ve ya önlem alınacağını  ya da “gözü dönmüş, kara bir güruh” olarak nitelendirdiği kişilerin daha şiddetli şekilde  geleceğini belirtti.

Bugün gazeteye saldıran kişilerin “yakın” diye bağırdıklarını savunan Levent, “Zaten bir yakmadıkları kaldı, polis de seyretti” diye konuştu.

Saldırganların TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan aldıkları talimatın “gidin onları yok edin” şeklinde olduğunu iddia eden ve “Ona yaptıklarına dair verdikleri rapor üzerine tam olarak aferin alamamışlardır, çünkü görevlerini sonuna kadar yapamadılar, niyetleri bizi öldürmekti” diye konuştu.

“Geri püskürtülmemesi halinde…”

Geri püskürtülmemesi halinde bugün Afrika gazetesi önünde yapılanların herkesi saracağı görüşünü ifade eden Levent, “Bugün artık başkaldırmanın ciddi bir biçimde direnmenin zamanıdır. Eğer siyasi partilerimiz ve liderleri dün Erdoğan’ın söylediğine karşı bir çift laf etmiş olsalardı bugün yaşananlar bu boyutta yaşanmayacaktı” görüşünü savundu.

Gazete önünde yaşananların Avrupa’da  ve Güney Kıbrıs’ta büyük etki yarattığını da kaydeden Levent, Avrupa ve Güney Kıbrıs’tan  çok sayıda telefon aldıklarını, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Ofisinden dahi arandıklarını ancak Kuzey Kıbrıs’tan Cumhurbaşkanı Akıncı da dahil kendilerini arayan soran olmadığını ifade etti.

Gazete önüne gelen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da göstericilerin şiddetinden zor kurtulduğunu söyleyen Levent, Akıncı’nın önlem alınması için Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nı aradığının ifade edildiğini hatırlattı ve “Komutan Akıncı’yı  mı dinler komutan emirlerini Türkiye’deki başkomutanından alır” iddiasında bulundu.


 

eylem-003.jpg

cev-001.jpg

Ülkü Ocakları Afrika Gazetesini protesto etti

ulk.jpg

KKTC Ülkü Ocakları, dün akşam Afrika gazetesini eylemle protesto etti. Eylemin  Afrika gazetesi önünde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak aynı saatlerde Afrika gazetesine destek için  burada toplanan grup olduğu için eylem daha geride yapıldı. Polis ve çevik kuvvet geniş güvenlik önlemleri alarak iki grup arasında koridor  oluşturdu.
Ülkücüler, “Vatan Sana Canım Feda”,  “Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacak”, “Ne  Mutlu Türküm Diyene” şeklinde slogan attı.

Bu haber toplam 8960 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler