1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZGÜRGÜN'E TEPKİ YAĞDI
ÖZGÜRGÜNE TEPKİ YAĞDI

ÖZGÜRGÜN'E TEPKİ YAĞDI

BAKAN ÖZGÜRGÜN “TRAFİK CEZAMI SİLİNİZ” Trafik suçu işleyen Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Polis Genel Müdürlüğü’nden Bakanlık Müdürü aracılığı ile cezalarının silinmesini talep etti. Olayın kamuoyunun bilgisine gelmesiyle birlikte

A+A-

 

BAKAN ÖZGÜRGÜN

“TRAFİK CEZAMI SİLİNİZ”

Trafik suçu işleyen Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Polis Genel Müdürlüğü’nden Bakanlık Müdürü aracılığı ile cezalarının silinmesini talep etti. Olayın kamuoyunun bilgisine gelmesiyle birlikte Özgürgün’e tepki yağdı…

 

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün trafik hız kameraları cezalarının uygulanmaması için, Bakanlık Müdürü’nce Polis Genel Müdürlüğü’ne yazı yazıldığı ortaya çıktı.

Özel aracı ile hız kameralarına yüksek hızda yakalanan Özgürgün’ün, daha önce de çok kez ceza kesilmemesi için bu yönteme başvurduğu ileri sürüldü.

 

55 Olması Gereken Yerde 86 Km

Bir haber sitesinde yer alan habere göre, Bakan Özgürgün, 16 Aralık 2011 tarihinde DU 430 plakalı özel aracı ile 1014 numaralı sabit kamera cihazına, saat 02.15'de, 55 kilometre hızla gidilmesi gerekirken 86 kilometre hızla giderken yakalandı.

 

BAKANLIK MÜDÜRÜ’NDEN POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE: CEZA UYGULANMASIN

Bakanlık Müdürü Ulaş Kıvılcım ise, 19 Ocak 2012 tarihinde Polis Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, 16.12.2011 tarihinde 1014 numaralı sabit kamera cihazına saat 02.15'de 86 kilometre hızla giderken yakalan kendi şahsi kullanımında olan DU 430 plakalı aracın bir cezaya maruz kalmamasını talep etti.

 

8 Kez Daha Benzer Yazı Yazıldı…

Sitenin haberine göre, benzer trafik suçları nedeniyle Bakan Özgürgün 8 kez daha benzer yazılar yazmak suretiyle Polisten ceza uygulaması yapılmamasını talep etti.

 

“TÜM BAKANLAR İÇİN GEÇERLİ”

YENİDÜZEN’in ulaşmaya çalıştığı Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün Basın Sorumlusu, uygulamanın tüm bakanlar için aynı olduğunu, 10 bakanın da ‘özel araç plakalarının’ polise bildirildiğini ve ceza uygulanmadığını belirtti.

Başbakanlığın tüm bakanların birer özel araçlarının plakasını alarak polise bildirdiğini belirten Basın Sorumlusu, 10 bakana da caza uygulanmadığını kaydetti.

 

AVCI: “AYIP”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, bir bakanın veya milletvekilinin hız kameralarından istedikleri gibi geçme düşüncesine sahip olmamaları gerektiğini, bunun ayıp bir şey olduğunu belirtti.

Avcı, yasada bakanlar ya da milletvekillerinin ayrıcalığı olmadığını söyledi ancak bu konularda davalar, söz konusu kişinin milletvekilliği bitene kadar dava açılmadığını ifade etti.

“Bir makam aracının hız sınırına uymaması başka araçlarla aynı tehlikeyi oluşturur. Bu durumlarda ceza kesilmemesi doğru değil” diyen Avcı, acil durumlarda bile hız limitine uyulması gerektiğini belirtti.

Yasalara göre kesilen trafik cezalarının ancak mahkemede yargıç tarafından iptal edilebileceğini ifade eden Avcı, bu konuda Polis Genel Müdürlüğü’nün yetki sahibi olmadığını vurguladı.

 


 

DÜNYADA BÖYLE

“Ceza yedi, istifa etti”

Almanya’da, aşırı hız nedeniyle trafik cezası yiyen Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Ulaştırma Bakanı Oliver Wittke, 2009 yılında görevinden istifa etmişti. Wittke, yaptığı yazılı açıklamada, ceza nedeniyle ulaştırma bakanı olarak gerekli olan örnek kişi rolüne sadık kalamayacağını belirterek, eyalet başbakanı Jürgen Rüttgers’e istifasını sunduğunu açıklamış, istifası kabul edilmişti.

               

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler