1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY'IN İSTİFASI GÜNEY BASININDA
ÖZERSAYIN İSTİFASI GÜNEY BASININDA

ÖZERSAY'IN İSTİFASI GÜNEY BASININDA

“ÖZERSAY PROSEDÜRÜ ÖLDÜRDÜ” Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın önceki gün görevini iade etmesi Kıbrıs Rum basınında yankı buldu. Kıbrıs Rum medyası; “Özersay’ın istifasının Kıbrıs mü

A+A-“ÖZERSAY PROSEDÜRÜ ÖLDÜRDÜ”


Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın önceki gün görevini iade etmesi Kıbrıs Rum basınında yankı buldu. Kıbrıs Rum medyası; “Özersay’ın istifasının Kıbrıs müzakere prosedürünü öldürdüğünü” iddia etti.
Fileleftheros haberi, “Prosedürü Öldüren İstifa... Özersay Kıbrıs Dönem Başkanlığı Arifesinde, Müzakere Döngüsünü Kapatarak Gidiyor... Dün Yakovu ile Görüştü ve İstifası Konusunda Hiçbir Şey Söylemedi... Siyasileşmek İstiyor” başlık ve spotlarıyla yayınladı.
Özersay’ın istifasının “kelimenin tam anlamıyla ölümcül darbe ve yürütülmekte olan prosedürün sonunun ‘pratik nedeni’ olarak görüldüğünü” yazan gazete, son günlerde “Toparlanıyoruz” hareketine dahil olması, Eroğlu’nun da bunu onaylamaması nedeniyle aralarında anlaşmazlık olduğunun saptanmasına karşın kimsenin böyle bir istifayı beklemediğini belirtti.
Gazete, Özersay’ın; Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın adamı ve Türk tarafının müzakere prosedüründeki başoyuncusu olarak görüldüğünü belirterek “Dün aslında, müzakerelerin döngüsünü kapatan bombayı attı” ifadesini kullandı, devamla şunları yazdı:
“Öncelikle AB Dönem Başkanlığı’nı Kıbrıs’ın üstleneceği 1 Temmuz arifesinde gerçekleşti ki Türk tarafı bu tarihten itibaren müzakerelerin devamına sıcak bakmadığını açıkladı. Bunu, istifasını açıklarken Özersay da dile getirdi. Ancak şimdi Türk tarafına bahane sunabilecek; Özersay’ın yerine gelecek kişi bulunana ve gerekli bilgileri edinip görevi devralana kadar zamana ihtiyaç duyulacağı şeklinde başka olgular var.

‘YAKOVU İLE GÖRÜŞTÜ AMA İSTİFASI KONUSUNDA TEK KELİME ETMEDİ’

Kudret Özersay dün, planlandığı üzere Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile görüşmeye gitti ancak istifa edeceğine ilişkin hiçbir şey söylemedi. Aksine, tam tarihini belirlememelerine karşın yeni görüşmelerini de planladılar.
Gazetemizin irtibat kurduğu yabancı bir diplomat görüşmenin çok iyi bir ortamda gerçekleştiğini ve Özersay’ın istifası alameti bulunmadığını söyledi. Danışmanın istifasının önceden kararlaştırılmış olduğu aşikâr olmasına rağmen.
Kudret Özersay siyasileşmek isteyecek. Yeni hareket kurması tesadüf değil, siyasi hırsları da belirgindir. Ankara’dan iyi tavsiyeler alıyor ve Eroğlu’nun gölgesinin ötesinde de çalışabileceğini gösterdi.”
Gazete Kıbrıs Türk medyasını kaynak göstererek Özersay’ın istifasını Cumhurbaşkanı’na sunduğunu internetteki sosyal paylaşım ağı twitter üzerinden açıkladığına dikkat çekti.

“İSTİFA GÜNLER ÖNCE GERÇEKLEŞTİ”

Politis haberi; “Yakovu ile Randevu Ayarladı Ama Eroğlu Önüne Geçti... Ardılı Güngör... Kudret Özersay Açıklamasında ‘Yetki, Makamlar geçicidir. Daimi Olan Verdiğimiz Hizmettir’ Diyor” başlığıyla aktardı.
Özersay’ın istifasını kamuoyuna twitter’deki hesabından duyurduğuna dikkat çeken gazete, dün Yakovu ile Kıbrıs müzakerelerinin devamı formüllerini görüştüğünü, görüşme sonunda da Yakovu’ya ve hazır bulunan BM yetkililerine; kendileriyle önümüzdeki hafta görüşmeye devam edeceğini söylediğini yazdı, özetle şunları ekledi:
“Özersay bunun ardından ‘Cumhurbaşkanlığı’na döndü ve ‘Toparlanıyoruz’ hareketine katılmasıyla ortaya çıkan ve Kıbrıslı Türk lideri rahatsız eden meseleyi görüşmek üzere Derviş Eroğlu ile görüştü. Bu görüşmede Eroğlu kendisini; ya ‘Cumhurbaşkanlığı’ ya ‘Toparlanıyoruz’ ikilemiyle karşı karşıya getirmiş görünüyor. Özersay ikincisini seçti ve ‘Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilciliği’nden istifa etti.
Kıbrıs Türk kaynakları ‘istifanın’ günler önce gerçekleştiğini, sadece ayrılığın halkla ilişkiler bölümünün beklendiğini söylüyorlar.”
Gazete devamla Özersay’ın ilgili açıklamasına yer verdi ve şimdi Özersay’ın yerine gelecek, müzakerelerde ve uluslararası ilişkilerde Eroğlu’nun sağ kolu olacak kişinin kim olacağına ilişkin bilgilerini ise şöyle aktardı:
“Edindiğimiz bilgiler bu rolü ‘Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı’ Hasan Güngör’ün alacağı yolunda ki zaten Eroğlu’nun Londra ziyaretinde Özersay’ın yerine seçilmişti. Bir Kıbrıslı Türk diplomatın, Kıbrıs Türk müzakere grubunu takviye amacıyla ‘Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılması da ihtimal dışı görülmüyor.”
Haravgi haberi “Özersay Sonunda İstifa Etti”, Alithia da “Özersay İstifa Etti” başlığı altında özetledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1407 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler