1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY'DAN ERKEN MESAİ
ÖZERSAYDAN ERKEN MESAİ

ÖZERSAY'DAN ERKEN MESAİ

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilci Kudret Özersay, New York’a gitmek için bu sabah adadan ayrıldı.

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilci Kudret Özersay, New York’ta 22-24 Ocak’ta yer alacak beşinci üçlü görüşmeye hazırlık çerçevesinde “diplomatik girişimlerde bulunmak üzere” Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun heyetinden bir gün önce, New York’a gitmek için bu sabah adadan ayrıldı.

Özel Temsilci Kudret Özersay, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ve BM Güvenlik Konseyi 5 Daimi üyesinin bazılarının diplomatlarıyla görüşecek.Özersay’a temaslarında Müzakere Heyeti Üyesi Güneş Onar eşlik ediyor.

Kudret Özersay'ın, yapacağı temaslarında Kıbrıs Türk tarafının Greentree üçlü görüşmesinden beklentilerini aktarması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon 22-24 Ocak’ta beşinci kez Kıbrıs Müzakereleri çerçevesinde bir araya gelecek. Liderler ikinci kez Long Island Greentree’de bir araya gelmiş olacak.

Diplomatik kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının Temmuz 2011’de Cenevre’de yapılan, üçlü görüşmesinde alınan karara uygun olarak, BM'nin sürece daha fazla müdahil olmasını talep edeceği ve halihazırda BM uzmanlarının tarafların pozisyonları arasında köprü kurucu öneriler sunmaya başladıklarını vurguluyor.

Rum tarafının itirazına rağmen sunulan söz konusu önerilere bir tür arabuluculuk rolü üstlenen Birleşmiş Milletlerin, Greentree toplantısı sırasında bu rolünü daha da arttırması bekleniyor.

KİMSENİN BU SÜRECİ UZATMASINA MÜSAADE EDECEK DEĞİLİZ

New York'a ayrılmazdan önce TAK’a yaptığı açıklamada Kudret Özersay "Kıbrıs Türk tarafı Greentree'ye tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak gidiyor. Rum tarafının tereddütleri nedeniyle BM'ye sunulmuş olan taslak belgelerin taraflar arasında teati edilememiş olması bizde bir miktar hayal kırıklığı yaratmış olsa da kimsenin kendi işine geldiği için bu süreci uzatmasına müsaade edecek değiliz. Greentree iki tercihen başarılı, ancak her durumda önemli bir dönüm noktası olacaktır, kimse bundan kaçamaz" dedi.

Özersay ayrıca bu tür önemli zirve toplantıları öncesinde önceden girişimde bulunmanın yararına da dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler