1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY VE YAKOVU GÖRÜŞTÜ
ÖZERSAY VE YAKOVU GÖRÜŞTÜ

ÖZERSAY VE YAKOVU GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu bu sabah bir araya geldi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu bu sabah bir araya geldi.

BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim başkanlığında ara bölgede yapılan görüşmede, güven yaratıcı önlemler ve iki taraf arasındaki gündelik meselelere ilişkin teknik komiteler 1.5 saat süreyle ele alındı.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre görüşmede, “güven yaratma sürecinin hangi yöntemle yürütüleceği ve teknik komitelerde yaşanılan sıkıntılar ile kurulması muhtemel yeni teknik komiteler” üzerinde duruldu.

Özel temsilcilerin; Kültürel Miras, Suç ve Suça İlişkin Konular ile Kriz Yönetimi gibi konularda çalışmalar yapan teknik komitelerin karşı karşıya oldukları sorunları ele almak üzere gelecek hafta yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan, güven yaratıcı önlemler ve teknik komiteler süreci dışında, kapsamlı çözüm müzakere süreci ile ilgili olarak iki taraf arasında ortak anlayış geliştirmek amacıyla BM’nin “mekik diplomasisi” yöntemiyle taraflarla görüşmeye devam edeceği öğrenildi.

BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Alexander Downer de, müzakere süreci Kıbrıslı bir süreç olduğu için, önce taraflar arasında müzakerenin nasıl olacağıyla ilgili bir anlayış birliğine varılması gerektiğini söylemişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler