1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY 'UMUTLU'
ÖZERSAY UMUTLU

ÖZERSAY 'UMUTLU'

New York’taki görüşmelerden umutlu olduklarını vurgulayan Özersay, zirvenin Türk tarafının geleceği için atılacak adımlara yön vereceğinin de altını çizdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum yetkililerin olumsuz mesajlar vererek New York zirvesini etkilemeye çalıştığını ifade ederek, “Bu başarılı olabilecek bir strateji değildir” dedi.

 

New York’taki görüşmelerden umutlu olduklarını vurgulayan Özersay, zirvenin Türk tarafının geleceği için atılacak adımlara yön vereceğinin de altını çizdi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BRT Haber’de yayınlanan “Gazetecinin Not Defteri” programına katılarak, bugün ve yarın New York’ta gerçekleştirilecek Kıbrıs Zirvesi’ni değerlendirdi.

 

Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının New York Zirvesi’ne hazır ve umutlu gittiğini, Rum tarafında ise aynı olgunun hakim olmadığını söyledi.

 

Gerek Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, gerekse Rum Hükümet Sözcüsü’nün zirveye ilişkin açıklamalarının çizilen bir stratejiye yönelik olduğunu ifade eden Özersay, zirveden başarı çıkmayacağı yönündeki beyanatların, Birleşmiş Milletleri “süreci olduğu gibi devam ettirin” mesajı vermeye yönlendirme amacı taşıdığını belirtti.

 

Özersay, “Rum tarafı olumsuz mesajlar vererek New York görüşmesinin sonuçlarını etkileyebileceğini düşünüyorsa, bu başarılı olabilecek bir strateji değildir” ifadelerini kullandı.

 

Özersay, bir çözüme ulaşabilmek için gerçekten istemek gerektiğinin altını da çizdi.

 

Üçlü toplantı yönteminin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun isteği ile başladığını hatırlatan Özersay, bu formatın sürece ciddi bir momentum kazandırmakla beraber, Kıbrıs sorununu uluslararası aktörlerin önüne koyduğunu söyledi.

 

Özersay, Kıbrıs müzakerelerinin artık iki liderin ara bölgede sürdürdüğü toplantılar olmaktan çıktığını ve seviyesinin uluslararası boyuta yükseldiğini belirtti.

 

Kudret Özersay, açıklamalarında müzakerelerde gelinen son aşamaya da değindi.

 

Özersay, Türk tarafının son 19 görüşmede sürekli olarak yeni öneriler sunduğunu, Rum tarafının ise eski önerileri üzerinde konuşmaya devam ettiğini ve Türk tarafının önerileri üzerinde çalıştığını bildirdi.

 

Süreçte ciddi ilerlemeler sağlandığının da altını çizen Özersay, bazı başlıklarda kapanma noktasına gelen hususlar bulunduğunu, bazılarında ise birtakım hususların anlaşılmamış olmasına rağmen eskiye göre birbirlerine daha yakın olduklarını anlattı.

 

Özel Temsilci Özersay, New York Zirvesi’nin önemine bir kez daha vurgu yaparak, bu zirvenin ardından, Kıbrıs Türkü’nün geleceği ile ilgili atılacak adımların daha net olacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler