1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY, REUTERS’E KONUŞTU
ÖZERSAY, REUTERS’E KONUŞTU

ÖZERSAY, REUTERS’E KONUŞTU

Özersay, Reuters haber ajansına verdiği mülakatta, kapsamlı çözüm müzakereleri devam ettiği bir dönemde Maraş konusunda herhangi bir gelişme olmayacağını ifade etti.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının adada kapsamlı bir anlaşmaya varılmasını istediğini, ancak görüşmelerde bir ilerleme kaydedilememesi durumunda, Kıbrıs Türk tarafının uluslararası hukuk çerçevesinde tek başına hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Özersay, Reuters haber ajansına verdiği mülakatta, kapsamlı çözüm müzakereleri devam ettiği bir dönemde Maraş konusunda herhangi bir gelişme olmayacağını ifade etti.

Maraş’ın Kıbrıs Türk tarafının kontrolünde açılabileceği ve bölgedeki taşınmazlara 1974 öncesi sahiplerinin dönmesine müsaade edileceği senaryolarına işaret edilen haberde, Maraş kapalı bölgesinin B Planı’nın parçası olabileceği ifade edilerek, Maraş’taki taşınmazlara 1974 öncesi hak sahiplerinin dönmesine izin verilmesinin iki taraf arasındaki çıkmazın aşılmasını sağlayabileceği kaydedildi.

2008’de başlayan görüşmelerin mülkiyet sorunu nedeniyle çıkmaza girdiği belirtilen haberde, Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi’nin, “Kıbrıs Rum Liderliği istemese de, yapacağımız her şeyde, iki toplum arasında güvenin artmasını da hedefleyeceğiz...(İlişkileri) daha kötü yapacak hiç bir şey yapmayacağız” dediği ifade edildi.

Rum tarafının 1 Temmuz’da başlayacak AB dönem başkanlığı ve 2013’deki başkanlık seçimlerinin, Kıbrıs Rum liderliği önünde ikili bir engel teşkil ettiğinden, müzakerelerden olumlu bir sonuç elde edilebilmesi için zamanın tükenmekte olduğu ifade edilen haberde, Özersay’ın, izolasyonlar altındaki Kıbrıs Türkleri’nin durumunun iyileştirilmesine yönelik atılacak herhangi bir adımı engellemek için, yavaş seyreden müzakerelerin oyalama taktiği olarak kullanıldığını söylediği belirtildi.

Özersay’ın, “Görüşmeler, uluslararası aktörler ve Kıbrıs Rum tarafınca, Kıbrıslı Türklere zarar veren ve sona erdirilmesini istediği mevcut statükonun devamı için, suiistimal ediliyor” dediği ifade edildi.

Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilci Kudret Özersay’ın, Kıbrıs Türk tarafının, adada bulunan doğal kaynakların işbirliği içinde değerlendirilmesi önerisinin Kıbrıs Rum tarafınca da reddedildiğine işaret ederek, “Bizimle işbirliği yapmamak için devam eden görüşmeleri kullandılar” dediği kaydedildi.

Kudret Özersay’ın Reuters haber ajansına verdiği mülakat, pek çok medya kuruluşunun internet sitesi yanında, Amerika Birleşik Devletleri’nin seçkin gazetelerinden Chicago Tribune’de de yer aldı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler