1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ
ÖZERSAY MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

ÖZERSAY MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, vatandaşlık, mülkiyet ve yürütmenin seçimi konularının Rum tarafının siyasi irade ve liderlik göstermesi halinde Mart ayına kadar çözülebileceğini söyledi. Özersay, Mart’a kadar o

A+A-

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, vatandaşlık, mülkiyet ve yürütmenin seçimi konularının Rum tarafının siyasi irade ve liderlik göstermesi halinde Mart ayına kadar çözülebileceğini söyledi. Özersay, Mart’a kadar olan süredeki müzakere programının, liderlerin önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda belirleneceğini de açıkladı. Vatandaşlık ve mülkiyet konusundaki veri değişimin Greentree öncesinde başladığını kaydeden Özersay, sürecin devam ettiğini belirtti. Özersay Kıbrıs Türk tarafının zirvede mülkiyet konusunda ana ilke ve kriterleri içerecek çerçeve antlaşması önerdiğini ancak karşı tarafın bunu reddettiğini anlattı.

 

Kudret Özersay, bu sabah BRT’de Greentree zirvesi ve sonrasında yaşananlar, yapılan açıklamalar ve sürecin bundan sonraki aşamasına ilişkin soruları yanıtladı.

 

Özel Temsilci Özersay, ikinci Greentree zirvesiyle Kıbrıs Türk tarafının isteği ve ısrarıyla başlayan 3’lü toplantı yönteminin Birleşmiş Milletler açısından tüketilmiş olduğunu kaydetti.

 

Liderlerin, Genel Sekreter’le bir araya geldiği her zirve sonrasında, bir sonraki zirveye kadar yapılması gerekenlerle bir sonraki zirve tarihinin açıklandığını anımsatan Özersay, son zirvede bunun yapılmadığını, bunun yerine çok taraflı konferansın işaret edildiğini belirtti.

 

“YANLIŞ ALGI YARATILIYOR”

 

Kudret Özersay, “KKTC’de yaşayan herkesin, öğrenci işçi gibi Birleşik Kıbrıs’ın vatandaşı olmasını istediğimiz şeklide yanlış algı yaratılıyor. Bizim önerimiz referandum günü KKTC vatandaşı olan herkesin Birleşik Kıbrıs’ın vatandaşı olmasıdır. Federal Devlet vatandaşlığı ise yasalarla düzenlenecek” dedi.

Özel Temsilci Özersay, Birleşmiş Milletler tarafından sempati gören Türk tarafının önerisinin Rum tarafınca reddedilmediğini ancak rakamları öne sürerek, süreci uzattığını belirtti.

Kudret Özersay, mülkiyet sorunun çözümü için de Türk tarafının zirvede ortaya koyduğu önerinin ana hatlarını açıkladı.

“Mülkiyet konusunda ilkeler ve hangi malın ne çerçevede el değişeceği konusunda çerçeve anlaşması önerdik. Genel Sekreter taraflardan bunu bekliyordu” diyen Özersay, bu önerinin de Rum Yönetimi’nin turumu nedeniyle yaşam bulmadığını vurguladı.

Özersay, sürecin bundan sonraki aşamalarına ilişkin soruları yanıtlarken, Özel Danışman Downer’in Mart’ta vereceği raporun olumlu olması halinde Genel Sekreter’in Uluslararası toplantı çağıracağını, bunun olmaması halinde ise sürecin sonuçsuz noktalanacağını anlattı.

Türk tarafının sürecin sonuçsuz noktalanması halinde ne yapılacağıyla ilgili olarak Türkiye ile B planı üzerinde görüşmekte olduğunu ancak şu an ana hedefin Kıbrıs sorunun çözümü olduğunu, buna odaklandıkları için kamuoyu önünde “olmazsa ne oluru” tartışmanın uluslararası toplum tarafından yanlış algılanacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler