1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özersay: Karpaz’da planlı bir gelişme için adım atacağım
Özersay: Karpaz’da planlı bir gelişme için adım atacağım

Özersay: Karpaz’da planlı bir gelişme için adım atacağım

Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklayan Doç. Dr. Kudret Özersay, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz’ı ziyaret etti

A+A-

Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklayan Doç. Dr. Kudret Özersay, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz’ı ziyaret ederek halka açık toplantılarda Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki düşüncelerini vatandaşlarla paylaştı ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adayı Özersay yaptığı açıklamada, ziyaretler sırasında ülkedeki kurumlarda yaşanan sıkıntıların çok daha fazlasının Karpaz yarımadasında hissedildiğini, uzun yıllar bu bölgede plansız ve tutarsız, her hükümet döneminde değişen politikalar izlendiğini, bunun da vatandaşın devlete küsmesine neden olduğunu söyledi.

Özersay “Cumhurbaşkanı olarak anayasal ve yasal yetkilerimi kullanıp Meclis’in Karpaz bölgesinde bütünselliğe sahip, kendi içinde tutarlı planlı bir gelişme için uzun vadeli ve bağlayıcı bir eylem planı ortaya çıkarması ve bunun her hükümet değiştiğinde değiştirilemeyecek bir devlet politikası haline dönüştürülmesi için adım atacağım” dedi.

“Bölgenin insanı kendini ötekileştirilmiş hissediyor”
Bu bölgede başta eğitim ve sağlık konularında olmak üzere hizmet götürmek yerine her hükümet döneminde değişen uygulamalar yapıldığına dikkat çeken Kudret Özersay, “Turizm nedeniyle nüfusu zaman zaman daha da artan Dipkarpaz’da bir yandan ilaç bulunmaması, diğer yandansa düzenli şekilde doktor olmaması kabul edilebilir değildir. Ayrıca eğitim yılı başladıktan sonra aradan haftalar geçmesine rağmen öğretmen eksikliği gerekçe gösterilerek okullarda bazı derslerin verilemediğini, bu nedenle de bu bölgelerdeki çocukların eğitimlerinin aksadığını görüyoruz, bunun en yakın örneği de Kumyalı ve Dipkarpaz köyleridir” diye konuştu.

Bir devletin sağladığı temel hizmetlerden olan eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda Karpaz yarımadasında yaratılan bu zaafiyetin bu bölgedeki vatandaşların kendilerini “ötekileştirilmiş” hissetmelerine neden olduğunu savunan Özersay, kendi içinde bütünselliği olan bir devlet politikasının Meclis gündemine taşınması ve yasalaşması için siyasi liderlik göstereceğini vurguladı.

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler