1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY: GÜVEN EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ
ÖZERSAY: GÜVEN EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ

ÖZERSAY: GÜVEN EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ

Özersay, BM tarafından müzakere süreciyle ilgili olarak alınacak önemli karar arifesinde New York'ta yaptığı temaslarla ilgili açıklamalarda bulundu

A+A-Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BM tarafından müzakere süreciyle ilgili olarak alınacak önemli karar arifesinde New York'ta yaptığı temaslarla ilgili olarak Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamalarda bulundu.
New York temaslarını “kısa, yoğun ve yararlı” olarak niteleyen Özersay, Kıbrıs Türk tarafının bir yandan bu sürecin başarılı olabilmesi için ne yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerini, diğer yandansa olası bir başarısızlık halinde neler yapılabileceğini gerek BM yetkilileriyle gerekse diğer önemli uluslararası aktörlerle iki gün gibi çok kısa bir süre içerisinde sağlıklı bir biçimde paylaşma fırsatı bulduğunu vurguladı.
Özersay, BM'nin henüz bir karar almadığını, farklı senaryoların olası olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmekte olduğunu, bu nedenle tam da bu aşamada yapmış olduğu görüşmelerin yararlı olacağına inandığını söyledi.

“BUGÜN NEW YORK’TA YAPILACAK TOPLANTI ÖNEMLİ”
BM Genel Sekreteri’nin kendi ekibiyle bugün yapacağı görüşmede alınacak olan karar ya da kararların aynı gün içerisinde değilse de önümüzdeki günlerde, ama her durumda bu ayın sonuna doğru açıklanacağını düşündüğünü belirten Özersay, Kıbrıs Türk tarafının çok taraflı toplantı önündeki en önemli engel olarak gösterilen iki konuda son iki hafta içerisinde kararlı bazı adımlar attığına dikkat çekti.
Özersay, bir yandan yönetim ve güç paylaşımı başlığı altında yürütmenin seçimi konusunun, Cumhurbaşkanı Derviş Eroglu’nun BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla “çözümlenemeyecek” bir sorun olmaktan çıktığını, çok taraflı toplantı aşamasına geçilmesi durumunda bu konunun müzakere edilerek çözümlenmesinin Kıbrıs Türk tarafinın bu adımıyla mümkün kılındığını vurguladı.
Benzer nitelikte bir başka kararlı adımı mülkiyet bağlamında da sergilediklerine dikkat çeken Özersay, İkinci Greentree toplantısı ertesinde Genel Sekreter’in ortaya koymuş olduğu beklentinin karşılanabilmesi için Kıbrıs Türk tarafının en azından kendi üzerine düşeni yaptığını, ancak henuz uzlaşılamamış olan konuların bütünen bağlanabilmesi için bir yandan Kıbrıs Rum tarafının da rızasına, diğer yandansa tüm konuların masaya konulacağı çok taraflı toplantıya ihtiyaç olduğunu belirtti.

“BU SÜREÇ TAMAMLANMIŞ OLACAK”
Özersay, bugün devam eden müzakere sürecinin esasen 2008 yılında tarafların “Kıbrıslı Süreç” şeklinde özetlenen bir temelde yöntem konusunda ortak bir anlayış birliğine varmaları üzerine başladığını ve bugünkü sürecin esasen “ortak irade” ile sürdürülerek bugüne kadar gelindiğine dikkat çekti.
Özel Temsilci ayrıca, 2008 yılından bu yana bu sürecin her aşamasında Genel Sekreter’in her bir adımla ilgili olarak tarafların rızasını alarak hareket etmeye özen gösterdiğini, bunun da esasen “Kıbrıslı Süreç” denilen şeyin gereği olarak yapıldığını söyledi. “BM, sırf Kıbrıslı Sürece uygun davranmak adına örneğin her üçlü görüşmeyle ilgili olarak gerek format, gerekse yer ve zaman konusunda tarafların ortak rızasını bulmaya çalışmış, görüşmeler ertesinde Genel Sekreter iki lider eşliğinde basına yaptığı açıklamalar konusunda her iki liderin de ortak rızasını aramıştır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 501 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler