1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZERSAY, ABD'DEN MOSKOVA'YA GEÇTİ
ÖZERSAY,  ABDDEN MOSKOVAYA GEÇTİ

ÖZERSAY, ABD'DEN MOSKOVA'YA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’ya geçti.

A+A-

 

Hafta başından itibaren ABD’nin başkenti Washington, ardından da New York’ta çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’ya geçti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey yetkililerle görüşecek olan Özel Temsilci’nin temasları sırasında, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde gerek Alexander Downer gerekse BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’u tarafından atılması muhtemel adımların ve müzakere sürecinin detaylı şekilde tartışılması bekleniyor.

Gerek son aşamanın ayrılmaz bir parçası olan çok taraflı toplantı, gerekse genel anlamda BM’nin rolü konusunda Kıbrıs Rum tarafının pozisyonlarına destek vermesine rağmen Kıbrıs Türk tarafı diplomatik girişimlerinde Rusya’yı da ihmal etmiyor.

Diplomatik gözlemciler, Rus yetkililerin bir yıl içerisinde ikinci kez Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi’yle Moskova’da görüşmesini dikkat çekici olarak değerlendiriyorlar.

TAK muhabirinin kendisine telefonla ulaştığı Özersay, Moskova ziyaretinin içeriğiyle ilgili olarak değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını, ancak Kıbrıs Türk tarafının BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi Üyesi durumundaki ülkeler nezdinde, bu ülkelerin pozisyonları Rum tarafının pozisyonlarına yakın olsa dahi, girişimlerde bulunmanın bir ihtiyaç olduğunu düşündüğünü ve çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Özersay, Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs uyuşmazlığının taraflarından sadece birisi tarafından tek yanlı şekilde bilgilendirilmesine müsaade edilemeyecek kadar önemli bir aktör olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 494 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler