1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZERKLİK' YERİNE 'ELEKTRİK NAKLİ'
ÖZERKLİK YERİNE ELEKTRİK NAKLİ

'ÖZERKLİK' YERİNE 'ELEKTRİK NAKLİ'

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El-Sen) uzmanlara hazırlattığı ve Meclis’teki muhalefet partilerinin geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığı’na birlikte sunduğu Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilmesini içeren “Elektrik K

A+A-

 

 

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El-Sen) uzmanlara hazırlattığı ve Meclis’teki muhalefet partilerinin geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığı’na birlikte sunduğu Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilmesini içeren “Elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin ivediliği, oy çokluğuyla reddedildi.

El-Sen ve Türk-Sen yetkililerinin de izlediği Meclis oturumunda görüşülen ivedilik tezkeresi, UBP’lilerin ret oyuyla reddedildi. Bunun üzerine önce sendikacılar, ardından da muhalefet milletvekilleri salonu terk etti.

YORGANCIOĞLU

Elektrik İnkişaf Yasa Önerisi’nin ivediliğiyle ilgili lehte söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan’ın aleyhte konuşma talep etmesini eleştirdi.

Yorgancıoğlu, El-Sen’in eylemleri sonrasında Bakanlar Kurulu’nun 4 Ocak 2012’de özerkleştirmeyle ilgili karar aldığını, üzerinden 5 ay geçtiğini ama gerekli tasarının hazırlanmadığını söyledi.

El-Sen’in kendisinin bir yasa tasarısı hazırladığını ve hükümet sunduğunu belirten Özkan Yorgancıoğlu, hükümete yardımcı olmak için kendilerinin bu öneriyi sunduğunu ama belediyelerin gelirlerini zapt etmekle uğraşırken bu konuyla ilgilenmediğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, ülkenin enerji politikalarına ilişkin bu yasa önerisinin ivediliğine hükümetin karşı çıkmasını eleştirdi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, hükümetin sözlerini tutması gerektiğini kaydederek, hükümetin başındaki kişinin verdiği sözün, karar değerinde görüldüğünü söyledi.

Tüm sendika ve sivil toplum örgütlerine çağrı yapan Mehmet Çakıcı, “Bu ülkede her türlü haksızlık olurken daha neyi bekleyeceğiz?” diye sordu.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, El-Sen’in uzmanlara hazırlattığı tasarının Elektrik Kurumu’nda çıkış yolu olacak, elektriklerin kesilmeyeceği, daha aydınlık bir sürece girmeyi amaçladığını söyledi

KÜÇÜK, ÖZERKLİK YERİNE ELEKTRİK NAKLİ

Başbakan Küçük, Elektrik Kurumu’na değinirken, geçmişini iyi incelemek gerektiğini söyledi. 1998’de bakan olduğunda kurumu büyük borçlarla, kaçaklarla ve iflasla karşı karşıya halde bulunduğunu belirten İrsen Küçük, kurumda çok emeği bulunduğunu; çok gece uyumadığını anlattı.

Başbakan Küçük, KIB-TEK’in kurtuluşu için “yüzde 30’larda seyreden kaçakların asgariye, yüzde 10 civarına indirilmesi” gerektiğini vurguladı.

Küçük, Türkiye’den elektrik naklinin TC hükümetinin de, kendilerinin de gündeminde olduğunu açıklayarak, bunun özerklikle ters düştüğünü o yüzden ret oyu vereceklerini açıkladı.

Daha sonra yapılan oylamada tezkere oyçokluğuyla reddedildi.

Muhalefet milletvekillerinin çoğu da sözlü protestolarla salonu terk etti.

Meclis daha sonra gündemindeki diğer maddelere geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler