1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZERKLİK' YERİNDE SAYIYOR
ÖZERKLİK YERİNDE SAYIYOR

'ÖZERKLİK' YERİNDE SAYIYOR

EL-SEN, hükümetten KIB-TEK’in özerk yapıya kavuşması için hiçbir ciddi adım atılmadığını vurguladı. EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen basın açık

A+A-

                                                                                       

EL-SEN, hükümetten KIB-TEK’in özerk yapıya kavuşması için hiçbir ciddi adım atılmadığını vurguladı. EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen basın açıklamasında, kuruma yapılacak istihdamların yasa dışı olduğuna dikkat çekildi. Konu ile ilgili yasal süreç başlatılacağını ifade eden Kalyonucu’nun açıklamasını tam metni şöyle;

 

 

“KIB-TEK’TE SORUNLAR GÖRÜŞMELERLE ÇÖZÜLEBİLİR

Ülkemizde elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve tahsilatıyla ilgili sorunları aylardır dile getiriyoruz. KIB-TEK’in, halkımızın elinde kalan en ciddi varlık olduğunun altını çiziyoruz. Kamu hizmeti yapan böylesine önemli bir kurumun, özel sektörün eline geçmesinin tüketicilerin yararına olmadığı gibi toplumsal çıkarlarımıza da ters olduğunu anlatıyoruz. AKSA AŞ. isimli mevcut özel şirkete göre KIB-TEK’in ayni tipteki santrallerinde üretilen elektriğin, daha ucuz olduğunu belgeliyor ve herkese açıklıyoruz. KIB-TEK’in borç ve alacaklarının hesaplarını ortaya koyarak tahsilatı engelleyenin ve borcunu ödemeyenin hükümet olduğunu rakamlarla ortaya koyuyoruz. 

Sadece eleştirmekle yetinmiyor, alternatif çözüm önerilerimizi ortaya koyuyoruz. Bunu yaparken, diğer ülkelerin ve özellikle Avrupa Birliği’nin mevzuatı ve uygulamalarını örneklerle paylaşırken, tüm bu yaptıklarımıza rağmen, “özelleştirme” girişimi karşısında direnişe geçmekten başka çaremiz kalmamıştı. Hükümetle varılan mutabakat çerçevesinde, grev ve eylemimiz sırasında, yaşanan sıkıntıların acilen giderilebilmesi için çalışanlar tek kuruş fazla mesai talep etmeden süratle üretimi devreye sokmuşlar ve arızaları gidermişlerdir. Çünkü bizim amacımız halkımızın mutluluk ve esenliğidir.

26 Ocak 2012 tarihinden beridir Bakanlar Kurulu kararı ile kabul edilen Kurum’un, idari ve mali yapısının özerklik temelinde yeniden yapılandırılmasının yasal zeminde düzenlenmesi yönünde hiçbir ciddi girişim olmadığını belirtmek isteriz.

EL-SEN olarak, Halkımızın elektrik kesintilerinden mağdur olmaması için görüşmelerle sorunların çözümünü ısrarla talep ediyoruz. Biz bu sorunun barışçıl yöntemlerle çözümlenmesini ısrarla talep ederken, KIB-TEK Yönetim Kurulu mevzuata aykırı adımlar atmaya devam ediyor. Toplu Sözleşme, Grev ve Referandum Yasası, çok açık bir şekilde grev yapılan veya grev ihbarı verilen bir işyerine herhangi bir istihdam yapılamayacağını, yapılması halinde buna teşebbüs edenlerin cezalandırılacağını öngörüyor. KIB-TEK’te ertelenmiş bir grev ve verilmiş grev ihbarı vardır. Yani bu ülkede yasalar geçerli ise, KIB-TEK yönetimi herhangi bir istihdam yapamaz. Ne acıdır ki şu ana kadar Başsavcılık ve Sayıştay’lık bu yasadışılığa herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Yasalar sadece çalışanların haklarını kısıtlamak için değilse ki bahsettiğimiz yasa çok net olarak böyle bir yasak getirmektedir, bu yasaya en başta KIB-TEK yönetimi ve hükümet uymalıdır.

Bu yasa tanımazlık karşısında sendikamız hukukçuları ile de görüşerek konuyu mahkemeye de taşımaya karar vermiştir. Bu yasadışılığa “dur” denmesi için dava dosyalanarak ara emri için gerekli başvuru da yapılmıştır.

Tarafların özerkleşme konusunu ele almaları beklenmeli, yeni özerk yönetim, gerçekten ihtiyaç olan yerlere zorunlu olması halinde en uygun kalifiye personeli istihdam etmelidir. İstihdam işi özerk bir yapıdaki yeni yönetimin yetki alanına girmelidir. Hükümet özerkleşme konusunda samimi ise giderayak kurumu yeni mükellefiyetler altına sokmamalıdır. Ne AKSA ile yeni sözleşmeler yapmalı veya var olanı değiştirmeli, ne de yasalara rağmen istihdamlara yönelmelidir.

Kamuoyumuzu ve tüm halkımızı gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 1115 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler