1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZENTİLER KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ'
ÖZENTİLER KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

'ÖZENTİLER KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ'

Kıbrıs Vogue Plus direktörü Gamze Yücel adres Kıbrıs'a konuştu

A+A-

 

 

 

Ülkemize 7 yıl önce üniversite okumak için gelen Gamze Yücel kendini bir yönde ispatlamış dergi sahibi birisi… Yer aldığı yazılı basından görsel basını da yürüten Gamze şu sıralar Kıbrıs Vogue Plus dergisini çıkartıyor ayrıca BRT Magazin’in sunuculuğunu üstlenmiş… Şuanda masterini Basın-Yayın üzerine yapan Gamze sektörde yaşadığı sıkıntıları ADRES Kıbrıs okuyucuları için paylaştı.

 

Levent ÖZDAĞ

 

Dergi sektöründeki sıkıntılar gelinen son bu aşamada nelerdir?

“Bu sorunu tüm magazin basını çekiyor, Club’a gittiğinde kim kimin için çekiyor belli bile değil. Sürekli yeni dergiler çıktı, bu sektörün özendirildiğini sanıyorum. Özenmeleri kaliteyi artırsa neyse de daha çok düşürdü. Birçok derginin olması ile rekabet artacak sandım ama öyle olmadı piyasa düştü, fiyatlar düştü ve bu da bizi sıkıntıya sokuyor. Yaratıcık yok ve isim taklidine kadar gidiyorlar. En basitini de ben yaşadım isim konusunda. Dergi sektörü çalarak değil de katarak devam ederse daha iyi olacak diye düşünüyorum.”

 

“Bazı dergiler tiraj aldatması yapıyor ve ‘bu kadar basıyorum’ gibi şeyler yazıyorlar. Hiç biri doğru değil, ben de yazmıyorum ne kadar bastığımı ama kimin ne kadar olduğunu herkes biliyor.”

 

Dergide eksik gördüğünüz ya da dışarıdan gelen tepkiler nasıl?

“Tabi ki her sayıda bir eksik görüyorum. Üstüne katarak devam ediyoruz. İlk 48 sayfa olan dergi 72 ardından 100 sayfa oldu. Adımlayarak yavaş yavaş yaptım. Her sayı mutlaka ben de eksik olanları görüyorum, araştırma yapıyorum. Sadece dergi yayıncılığı ile kalmayarak daha farklı işlere, projelere imza atmak istiyorum. Gittiğim yerlerde soruyorum beğenildi mi dergi diye. Tepkiler olumlu oluyor genelde ama beğenilmeyen ya da eksik görülen bir şey varsa söylemelerini rica ediyorum.”

 

Sektörde yer alan ve dergicilik yapan rakiplerine mesajın nedir?

“İyi yapanlar var gerçekten, birkaç isim sayılabilir. Ama piyasaya çıkıp sırf eğlencesine bu işi yapanlar da var. Magazin sektörünü bu yüzden düşürüyorlar. Artık öyle bir oldu herkes magazinci herkes işte dergici, herkes medya patronu oldu. Buna çok karşıyım, insanların hiçbir iş yapmadan sadece fotoğraf çekerek bir yerlere gelmesini istemiyorum. Bunu da herkesin fark etmesi gerekiyor.”

 

Görsel ve yazılı basında yer alıyorsunuz. Farkları nedir size göre?

“İkisini bir arada tutmak istiyorum. Kuzey Kıbrıs’ta görsel basın daha az etkili çok fazla izlenmiyor. Türkiye’deki kadar izlenmiyor. Burada tam tersi yazılı basın çok daha etkili oluyor. O yüzden ben de yazılı basına ağırlık vererek görsel basınla onu desteklemeye çalışıyorum. Rakiplerime tavsiyem kendilerini geliştirsinler, sonradan dergicilik ya da magazinci olunmaz. Sırf görünmek adından söz ettirmek için dergi çıkartan insanlar var.”

 

Kendi ülkeniz olan Antalya’da bu işi yapmayı hiç düşündünüz mü?

“Düşünmedim çünkü burada kazandığım parayı burada kalmasını istiyorum. Kıbrıs aşığım ve burada kalmak istiyorum. Gelecek ile ilgili burada çok güzel planlarım var. Ömrümün sonuna dergi çıkarmayacağım sonuçta üniversitede akademisyen olmak istiyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler