1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZELLEŞTİRMEYE 'SİYAH ÇELENK'
ÖZELLEŞTİRMEYE SİYAH ÇELENK

ÖZELLEŞTİRMEYE 'SİYAH ÇELENK'

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El - Sen), "özel sektörden bir firmayla yapılan elektrik alım garantisi anlaşmasının iptal edilmemesi ve gerek Özelleştirme, gerekse Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yapılandırma Yasa Tasarıları’nın Me

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El - Sen), "özel sektörden bir firmayla yapılan elektrik alım garantisi anlaşmasının iptal edilmemesi ve gerek Özelleştirme, gerekse Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yapılandırma Yasa Tasarıları’nın Meclis’e sevki durumunda süresiz grev başlatma kararlılığında olduğunu" açıkladı.

El - Sen’in bağlı bulunduğu Türk - Sen’in Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB - TEK) Yönetim Kurulu’nun söz konusu anlaşmayı iptal etmemesi halinde kendilerinin de süresiz greve gideceklerini, Sendikal Platform’un desteğinin de arkalarında olduğunu söyledi.

El - Sen Yönetim Kurulu, bugün, sırasıyla, KIB - TEK Yönetim Kurulu ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın kapılarına siyah çelenk koydu. Eyleme hem Sendikal Platform’daki hem de platform dışındaki sendikalar destek verdi.

BIÇAKLI

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, UBP Hükümeti’ne yönelik eleştirilerde bulunarak, “son zamanlarda tamamen Türkiye’den gelen talimatların yerine getirildiğini ve karşı tarafın da açıklamalarıyla bundan çok memnun olduğunu ortaya koyduğunu” savundu.

Bıçaklı, hükümette ülkeyi “parselleyip satma” yetkisi bulunmadığını söyleyerek, “Aslında yönetme yetkisi de yok... Milletvekili sayıları 25’e düştü, futboldaki gibi transfer yapılarak ülke yönetilemez” dedi.

KIB - TEK, Telekomünikasyon Dairesi, Kooperatif ve benzeri kurumlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Bıçaklı, bunun sadece bu kurumlarda çalışanların değil ülkedeki herkesin görevi olduğunu kaydetti.

Bıçaklı, Türkiye’den özel bir firmayla alım garantisi verilerek anlaşma yapıldığını ve bu çerçevede 120 trilyon ödeneceğinin taahhüt edildiğini savunarak, “120 trilyon ödeyeceksiniz ama 45 trilyona 35 megawattlık santral satın alıp kurmayacaksınız” dedi.

KALYONCU

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu ise konuşmasında, artık sabırlarının tükendiğini belirterek, şöyle dedi:

“Göreve geldiği 2009 Nisan genel seçimlerinden itibaren Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda taş taş üstüne koymayan, mahsuplaşma diyen ama KIB - TEK’in alacaklı olduğu ortada iken bunu ödemekten kaçınan, yıllardır süren belediye alacaklarıyla ilgili bir türlü çözüm üretmeyen ve üretilen enerjinin bedelini KIB - TEK’in tahsil edememesi için elinden geleni yaparak bilerek ve isteyerek KIB - TEK’i borç yükü altında mali çöküntü içerisine çekmeye çalışan bu hükümete karşı artık sabrımızın sonuna geliyoruz”.

Kalyoncu şunları kaydetti:

 “UBP Hükümeti ve onun atadığı KIB - TEK Yönetim Kurulu, geçtiğimiz Pazartesi günü olağan üstü olarak toplanmış ve özel sektör ile halen sürmekte olan sözleşmeye göre yıllık 650 milyon kWh olan elektrik alım garantisini 2012’den başlamak üzere kademeli olarak artırmaya ve 2014’den itibaren 900 milyon kWh’e çıkarmaya karar vermiştir. KIB - TEK’in 2010 yılında faturalandırdığı elektrik miktarı, yaklaşık 900 milyon kWh’tir. Son iki yıl içerisinde yaşanan ekonomik kriz neticesinde, tüketimde ciddi bir artış olmamıştır. Önümüzdeki yıllarda da benzer durumun süreceği değerlendirilmektedir. Bu durumda, faturalanan elektrik tüketiminin tamamı özel bir tekelin üretimine geçmiş olacaktır.

Söz konusu karar iptal edilmeyip ileri götürülmeye çalışılması durumunda veya daha önce de açıkladığımız gibi gerek Özelleştirme gerekse Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yapılandırma Yasa tasarılarının Meclis’e sevki durumunda sendikamız süresiz grev başlatma kararlılığındadır”

ATUN'DAN AÇIKLAMA

Bu arada Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, AKSA Enerji Üretim A.Ş. ile yapılması muhtemel kapasite artırımının KIB-TEK’i devre dışı bırakacağı yönündeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek, “kapasite artırımı olması durumunda bile KIB-TEK yıllık üretim seviyesini koruyacak ve hatta ileriki yıllarda artırabilecektir” dedi.

Açıklamada, ülkede her yıl artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için santral kurulu gücünün artırılmasının zorunlu bir ihtiyaç olduğu denildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler