1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZELLEŞTİRME YASASI KARARA KALDI
ÖZELLEŞTİRME YASASI KARARA KALDI

ÖZELLEŞTİRME YASASI KARARA KALDI

Özelleştirme Yasası’nın yürütmesinin durdurulması için CTP ve TÜRK-SEN’in açtığı dava dün Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü. Dava karar için süresiz ertelendi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve TÜRK-SEN’e bağlı sendikalar EL-SEN

A+A-

 

 

 

Özelleştirme Yasası’nın yürütmesinin durdurulması için CTP ve TÜRK-SEN’in açtığı dava dün Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü. Dava karar için süresiz ertelendi.

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve TÜRK-SEN’e bağlı sendikalar EL-SEN, TEL-SEN’nin Özelleştirme Yasası’nın yürütmesinin durdurulması hakkında Anayasa Mahkemesi’ne açtığı davanın duruşması yapıldı, dava karara kaldı.

TÜRK-SEN’e bağlı sendikaların yanı sıra CTP’nin de ayrıca açtığı dava birleştirilerek, Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü, tümden ve birçok maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla, yasanın iptali istendi.

Ayrıca, yasanın uygulanması durumunda, telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin olacağı, Anayasa Mahkemesi’nin yasayı iptal etmesi halinde geriye dönüş işlemlerin yapılamayacağı iddiasıyla yasanın yürütmesinin durdurulması talebinde bulunuldu.

Dün Anayasa Mahkemesi, hem TÜRK-SEN’in hem de CTP’nin dava dosyalarını birleştirerek, davanın duruşmasını dinledi.

TÜRK-SEN adına avukat Hasan Esendağlı davayla ilgili savunmasını yaparken, hükümet adına savcı Vehiç Öztürk mahkemede hazır bulundu.

 

KALYONCU: UMUTLUYUZ…

 

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, dün görüşülen dava sonrası YENiDÜZEN’e yaptığı açıklamada, çıkacak karardan umutlu olduklarını söyledi.

Kalyoncu, “Hukukun etkin olacağına inanıyoruz. Anayasa Mahkemesi bu konuda ülke menfaati ve yasalar çerçevesinde karar verecektir” diyerek, “Çıkacak karardan umutluyuz” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), bir süre önce Cumhuriyet Meclisi'nden Geçen Özelleştirme Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'nde başvurmuştu.

Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki heyet Yüksek Mahkeme Mukayyitliği'ne giderek, iptal davasını dosyalamıştı.

 

ÖZSOY: GEREKLİ ARGÜMANLARI ORTAYA KOYDUK

 

CTP-BG’nin avukatı Ezer Özsoy, dün yapılan duruşma sırasında tarafların dinlendiğini ve davanın karara kaldığını söyleyerek, Özelleştirme Yasası’nın yürütmesinin durdurulması için tüm argümanlarını ortaya koyduklarını, savcılığın ise buna karşılık ara emrine itiraz dosyaladığını belirtti. Özsoy, mahkemenin ne yönde karar vereceği konusunda ise yorum yapamayacağını ifade etti. 

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 901 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler