1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZELLEŞTİRME YASASI İŞSİZLİKTİR'
ÖZELLEŞTİRME YASASI İŞSİZLİKTİR

'ÖZELLEŞTİRME YASASI İŞSİZLİKTİR'

KTAMS, mecliste bekleyen ‘Özelleştirme Yasa Tasarı’sı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, yasa ile birlikte kamu hizmetlerinin artık ücretli hale geleceği ifade edildi.

A+A-

 

KTAMS, mecliste bekleyen ‘Özelleştirme Yasa Tasarı’sı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, yasa ile birlikte kamu hizmetlerinin artık ücretli hale geleceği ifade edildi.

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

ÖZELLEŞTİRME YASASI İŞSİZLİKTİR

        

         UBP hükümetinin geçen hafta meclis alt komitesinden oy çokluğu ile geçirdiği ve Pazartesi de meclisten geçirmeyi planladığı özelleştirme yasası ile kamu hizmetleri artık ücretli hale gelecektir.

         Kamusal hizmetlerden her kesin adil ve eşit bir şekilde yararlanmasının anayasal bir hak olduğu ülkemizde, özelleştirme yasanın geçirilmesi ile birlikte artık parası olanın hizmet alacağı bir yapı oluşacak ve emekçilerin her geçen gün alım gücünün gerilediği bugünlerde ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.

         UBP hükümeti ülkemizin öz varlıklarını sermayeye peşkeş çekmek adına hazırlanan bu yasaya karşı oluşacak tepkileri önlemek adına KTHY mağduru emekçileri deyim yerindeyse bir rehin olarak tutmakta ve kullanmaktadır.

         KTHY mağduru emekçilere bu yasanın geçmesi ile istihdam edileceğini söyleyen hükümet yetkilileri aslında kendileri ile çelişmektedir. Şu ana kadar bu yasa geçmeden 102 KTHY mağduru emekçi bakanlar kurulu kararı ile kamuda istihdam edilmiştir. Bu da bize göstermektedir ki  KTHY mağduru emekçilerin istihdamı için özelleştirme yasasına gerek yoktur.

         Ayrıca önümüzde yine bir kamu kuruluşu olan ve tasfiye edilen  Akdeniz Garanti Bankası örneği durmaktadır. Bu kurumda çalışan kişilerde bankanın tasfiye edilmesi ile birlikte bakanlar kurulu kararı ile kamuda istihdam edilmiş ve çalıştıkları yıllar ikiye bir barem içi artış olarak kendilerine verilmiştir. Bu tür örnek kararların önümüzde durduğu bir dönemde KTHY mağduru emekçileri, özelleştirme yasasının geçmesinde bir rehin olarak tutmak tam bir iki yüzlülüktür.

         Meclis alt komitesinden meclis gündemine sevk edilen yasanın son halini  okuduğumuzda ise KTHY mağduru emekçilerin hiçbir sorununun çözülmediğini, tam aksine daha da fazla mağduriyetlerinin artırıldığını görmekteyiz. Yasanın Geçici 1. Maddesi yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra şu anda kamuda işe başlamayan KTHY mağduru olan emekçilerin nasıl kamuda istihdam edileceklerini anlatmaktadır. Yine yasanın 56. Maddesinin 2. fıkrasının A bendinde ise Geçici 1. Madde tahtında istihdam edilenlerin çalıştıkları sürelere karşılık barem içi artış alacağından söz edilmektedir. Bu da bize göstermektedir ki bu yasa kapsamında değil de bakanlar kurulu kararı ile işe alınan 102 KTHY mağduru emekçiler ve sınav kazanıp kadrolu olarak işe giren KTHY mağduru emekçiler KTHY’de çalıştıkları yıllarına karşılık barem içi artış alamayacaktır.

         Bu yasa ile KTHY mağduru emekçilerin kamuda istihdam edildikleri zaman 1450-1650 TL arası ücret alması öngörülmektedir. Buna karşılık yasa tasarısında komite safhasında değişiklik yapılarak öğrenim düzeyine bakmadan KTHY’de müdür ve müdür muavini pozisyonuna eş değer konumda çalışanlara kamuda istihdam edildikleri zaman kamu görevlilerindeki müdür muavini ve şube amiri maaşları öngörülmekte ve KTHY çalışanları arasında çok büyük ayrımcılık yapılmaktadır. KTHY’de müdür ve müdür muavini pozisyonuna eş değer konumda çalışanlara geçici personel olmalarına rağmen o görevi ifa etmeden şube amiri ve müdür muavini maaşı vermekle hükümet bir ilki daha gerçekleştirmekte ve kamu görevlileri yasasını hiçe saymaktadır.

         Özelleştirme yasası peşkeş yasasıdır, özelleştirme yasası talan yasasıdır, özelleştirme yasası işsizliktir, özelleştirme yasası parası olanın hükümdar olacağı bir yasadır. KTAMS olarak özelleştirme yasası maddelerinin görüşülmesi ile sorunların çözülmeyeceğini tam aksine daha da büyük sorunlar yaratacağını defalarca dile getirdik. KTAMS özelleştirme yasasının belli maddelerine değil tümüne karşıdır.

         Bu çerçeveden hareketle özelleştirme yasası ile yeni binlerce KTHY çalışanı yaratılmadan bir an önce bu yasa meclisten geri çekilmelidir. Aksi takdirde ülkemizi çok daha karanlık günler beklemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler