1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZELLEŞTİRME YASASI HALKIMIZI YOK OLUŞA SÜRÜKLEYECEKTİR'
ÖZELLEŞTİRME YASASI HALKIMIZI YOK OLUŞA SÜRÜKLEYECEKTİR

'ÖZELLEŞTİRME YASASI HALKIMIZI YOK OLUŞA SÜRÜKLEYECEKTİR'

Mec-Sen, meclisten geçirilmeyen çalışılan “Özelleştrme Yasa Tasarısı”nı eleştirdi. TEL-SEN’in bugün meclis önünde gerçekleştirdiği eyleme de destek belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi

A+A-

 

 

Mec-Sen, meclisten geçirilmeyen çalışılan “Özelleştrme Yasa Tasarısı”nı eleştirdi. TEL-SEN’in bugün meclis önünde gerçekleştirdiği eyleme de destek belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi, Ülkemizin kamuya ait değerlerinin sermayeye satılması anlamına gelen özelleştirme, hangi kılıfla yapılırsa yapılsın, günün sonunda işsizlik yoksulluk ve göç demektir”. Açıklamanın tam metni şöyle;

 

ÖZELLEŞTİRME YASASI HALKIMIZI YOK OLUŞA SÜRÜKLEYECEKTİR

 

Halkımızı her anlamda yoksulluğa ve yoksunluğa sürükleyen, temel ihtiyaç maddelerine zam üstüne zam yapan, asgari ücreti artırmayı aklından bile geçirmezken makam arabalarına milyarlar harcayan, çalışanların kazanılmış haklarını her geçen gün budayan Hükümet, şimdi de Özelleştirme Yasası ile halka bir darbe daha indirmektedir.

Ülkemizin kamuya ait değerlerinin sermayeye satılması anlamına gelen özelleştirme, hangi kılıfla yapılırsa yapılsın, günün sonunda işsizlik  yoksulluk ve göç demektir. Tüm halka ait kurumların, kardan başka amacı olmayan bir kaç kişinin eline geçmesi Kıbrıslı Türk halkını yok oluşa sürükleyecektir.

Halktan değil sermayeden yana olan Hükümetler, kurumlarımızı önce verimsiz ve atıl duruma getirmekte sonra da “kar etmiyor”, “verimli çalışmıyor” gibi bahanelerle sermayeye peş keş çekmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde deneyimlenen özelleştirme politikaları, ilk yıllarda ekonomiyi rahatlatıcı sonuçları var gibi görünse de son tahlilde halkın aleyhine olmaktadır. Bu çağda en temel insani ihtihaç ve hak olan elektriğin, haberleşmenin, ulaşımın özele devredilmesi; kontur şeklinde ön ödeme ile alınan ve en ufak bir gecikmede derhal kesilen, şimdikinden daha da pahalı ve çevreye zararlı olan, kamu tarafından denetlenemeyen elektrik ve haberleşme demektir. Kamusal hava yolu şirketi batırılmış olan bir ada ülkesinde, hava limanının da özelleştirilmesi, ulaşım hakkımıza bir darbedir. Ayrıca özelleştirmeler, yasa maddelerinde ne yazarsa yazsın, çalışanlarının sendikasız, iş güvencesiz ve çok kötü koşullarda çalıştırılması anlamına gelecektir.

Halkımızı, Hükümetin bizleri sürüklemeye çalıştığı yok oluşa karşı mücadele etmeye çağırıyor, bu uğurda greve yaparak Meclis önünde protesto gerçekleştiren TEL-SEN üyeleriyle dayanışıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler