1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZELLEŞTİRME' YARGIYA TAŞINDI
ÖZELLEŞTİRME YARGIYA TAŞINDI

'ÖZELLEŞTİRME' YARGIYA TAŞINDI

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), Kıbrıs Türk-Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ile Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), Özelleştirme Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Anayasa Mahkeme

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), Kıbrıs Türk-Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ile Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), Özelleştirme Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

Davanın dosyalanmasının ardından Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı yaptığı açıklamada, uzun bir süredir Özelleştirme Yasası’nın geçirilmemesiyle ilgili bir dizi grev, eylem ve miting düzenlediklerine işaret ederek, Hükümet’in tüm bunları anlamayıp kulak asmayarak yasayı Meclis’ten geçirerek yürürlüğe soktuğunu söyledi.

Özelleştirmenin devlet mallarının satışı, çalışanların işten çıkarılması ve göç anlamına geldiğini iddia eden Bıçaklı, satılacak kurumların aslında toplumun malı olduğunu ve Aralık 2011’de yapılan halkoylamasında halkın yüzde 68’lik bir bölümünün bu yasaya ‘hayır’ dediğini kaydetti.

Bıçaklı “Yasayı geçirenler kimi temsil ediyor” diyerek, halkın çoğunluğunun istemediği bu yasayı 26 oyla geçirenlerin, halkı ve toplumu yok etmeye çalıştığını ifade etti.

“Devlet mallarını satmak için 10 kişilik Bakanlar Kurulu’na yetki verildiğini” ifade eden Bıçaklı, buna sessiz kalmamak için davayı dosyaladıklarını ve kısa zamanda olumlu cevap almayı beklediklerini dile getirdi.

Sendikaların avukatı Hasan Esendağlı ise 3 Mayıs’ta ara emri (yürütmeyi durdurma) istidasının mahkemede gündeme alınacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler