1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZELLEŞTİRME MASAYA YATIRILDI
ÖZELLEŞTİRME MASAYA YATIRILDI

ÖZELLEŞTİRME MASAYA YATIRILDI

Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan Elektrik Özelleştirme Raporu: “ENERJİDE ÖZELLEŞTİRME YIKIM GETİRDİ” · » Enflasyona göre ayarlanması gereken tüketici tarifelerinde son dört yılda meskenlerde yüzde 91,

A+A-

 

 

Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan Elektrik Özelleştirme Raporu:

“ENERJİDE ÖZELLEŞTİRME  YIKIM GETİRDİ”

 

 

·        » Enflasyona göre ayarlanması gereken tüketici tarifelerinde son dört yılda meskenlerde yüzde 91,3, sulama ve alçak gerilimli sanayi abonelerinde yüzde 84,7 arttı. Bu fiyat hareketlenmeleri ile dağıtım şirketlerine 550 milyar lira kaynak aktarılmış durumda. 
» Bağlantı bedelinde yıllık artış 67.97, kesme-bağlama bedeli yüzde 57.73, güvence bedeli yüzde 27.10 oranında artırılmış. 

 

Türkiye Elekririk Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye’de elektrikte özelleştirmeyi masaya yatırdı. EMO Genel Merkez Binası‘nda yapılan açıklamada son beş yılda üretimden, dağıtıma her alanda fatura ikiye üçe katlandı. Özelleştirmeden nasibini alan şirketler kârlarına kâr katarken fatura yine yurttaşa çıktı. 
TC Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) tarafından hazırlanan Elektrik Özelleştirme Raporu‘nun açıklandığı basın toplantısının açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkan Cengiz Göltaş yaptı. Göltaş, Türkiye‘nin 2011 yılında 54 milyar dolarlık bir enerji ithalatının yaşandığını söyleyerek, "AKP‘nin bağımlı enerji politikası yüzünden son on yılda 220 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiren ülke olduk. Bu anlaşılır, kabul edilir, sürdürülebilir bir durum değildir" dedi. 

ENERJİ ÖZEL SEKTÖR DENETİMİNDE 
EMO Genel Merkezi tarafından hazırlanan Elektrik özelleştirmeleri Raporu‘nu EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya sundu. Sakarya, raporun 4628 sayılı yasanın amaç maddeleri ile uygulamanın nasıl bir tezat içerisinde olduğunu açıkça gösterdiğini söyledi. Sakarya, "Raporu hazırlarken 2009 verileri üzerinden çalışmak zorunda kaldık. Bu durum da özelleştirmenin bir sonucu. Şu ana kadar şeffaf olması gereken rakamlar ne yetkili kurumlar ne de şirketler tarafından kamuoyu ile paylaşmış durumda değil" diye konuştu. 
Kamunun pazardaki gücünün zayıflamasının bir dizi sorunlara yol açtığını söyleyen Sakarya, "4628 sayılı yasa ile enerjide serbest piyasa oluşturma ve kamunun piyasaya müdahalesinin önlemesi hedefleniyordu. Ama bu dönemde günlük ve saatlik alış fiyatları ile asıl manipülasyonun özel şirketler tarafından yapıldığı ve bununla da büyük miktarlar kazanıldığını görmekteyiz" dedi. 

RAKAMLARLA ÖZELLEŞTİRME 
» Özelleştirmeler 16 milyar dolar gelir elde etme hedefleniyordu. Bugün ulaşılan gelir 9,5 milyar dolar. 
» Satışa çıkarılmayı bekleyen işletmelerde üretim, satış gerçekleştikten sonra ortalama 2,5 kat arttı. Yeni bir yatırım olmadan, hiçbir değişim olmadan yaşanan bu üretim artışı kafaları karıştırıyor. 
» Enflasyona göre ayarlanması gereken tüketici tarifelerinde son dört yılda meskenlerde yüzde 91,3, sulama ve alçak gerilimli sanayi abonelerinde yüzde 84,7 arttı. Bu fiyat hareketlenmeleri ile dağıtım şirketlerine 550 milyar lira kaynak aktarılmış durumda. 
» Bağlantı bedelinde yıllık artış 67.97, kesme-bağlama bedeli yüzde 57.73, güvence bedeli yüzde 27.10 oranında artırılmış. 
» Enflasyon artışı esas alındığında bu rakamların halka yansıyan tutarları ise şöyle: Bağlantı bedeli 20 milyon lira, kesme-bağlama bedeli 27 milyon lira, güvence bedelinde ise 10 milyon lira fazla para ödenmiş.  

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler