1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZEL ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR'
ÖZEL ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR

'ÖZEL ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR'

KTTO, kamu emeklileri ile özel sektör emeklilerinin aynı günde ödenmesiyle ilgili olarak Başbakan İrsen Küçük’e mektup gönderdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), kamu emeklileri ile özel sektör emeklilerinin aynı günde ödenmesiyle ilgili olarak Başbakan İrsen Küçük’e mektup gönderdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan KTTO, “Hükümet, sadece kamu çalışanlarının ve kamu emeklilerin hükümeti değildir” dedi ve devlet ve organlarının bir bütün olduğunu, anayasa önünde herkesin, her kesimin eşit bulunduğunu belirtti.

Açıklamada, “Hiç kimse arasında ayrımcılık yapılamaz. Özel sektör emeklileri üvey evlat değildirler” denilerek, KTTO’nun, kamu ve özel sektör emeklileri arasında ayrımcılık yapılmaması yönünde önceden yapılan uyarılara rağmen, Maliye Bakanı’nın, “kamudan emekli olanların 28 Aralık’ta ödeneceğini”, Çalışma Bakanı’nın ise “özel sektör emeklilerinin ödenebilmesi için hala borç para aradığını” ve kamu emeklileri ile ayni günde ödememe ihtimalini ima etmesinin kabul edilemez olduğu savunuldu.

KÜÇÜK’E MEKTUP

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Başbakan İrsen Küçük’e gönderdiği ve dağıtımını Maliye Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na da yaptığı mektubunda, hükümetin sadece kamuda çalışanların ve kamu emeklilerinin hükümeti olmadığını, halkın bütününün hükümeti olduğunu ifade ederek, iki bakanın yaptığı farklı açıklamalarla toplum içerisinde moral bozduğunu, özel sektör ile kamu arasında ayrımcılık yapıldığını iddia etti.

KTTO Başkanı Günay Çerkez’in Başbakana gönderdiği ve dağıtımı ilgili bakanlara da yapılan mektupta özetle şöyle denildi:

“Kamu emeklilerinden sorumlu Maliye ile Sosyal Sigorta emeklilerinden sorumlu Çalışma Bakanlarının da onayladığı bu karar yıllardan beri uygulanmaktadır. Oysa son zamanlarda Maliye Bakanlığının uhdesinde bulunan kamu emeklileri gününde ödenirken, Çalışma Bakanlığı uhdesinde olan ve 30 yıl özel sektörde işvereni ile birlikte Sosyal Sigorta primini ödeyip emekli olan özel sektör emeklileri mağdur edilmektedir.

Ticaret Odası olarak önceden yapmış olduğumuz yazılı uyarılara rağmen, son günlerde basın-yayın organlarında, sosyal sigorta emeklilerinin zamanında ödenemeyeceğine dair haberler yayınlanmakta, kurumun kaynak yetersizliği buna gerekçe olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Maliye Bakanı Sn Ersin Tatar, basına yaptığı açıklamada kamudan emekli olanların 28 Aralık’ta ödeneceğini bildirirken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Şerife Ünverdi, özel sektör emeklilerinin ödenebilmesi için borç para arandığını açıklamıştır.

Devleti ve organlarını bir bütün olarak kabul eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bu gibi açıklamaları ve kamu ile özel sektör emeklilerinin aynı gün, aynı saatte ödenmemelerini bir ayrımcılık olarak kabul etmektedir.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler