1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZEL TV'LER HAKSIZ REKABETE KARŞI DESTEK ARIYOR
ÖZEL TVLER HAKSIZ REKABETE KARŞI  DESTEK ARIYOR

ÖZEL TV'LER HAKSIZ REKABETE KARŞI DESTEK ARIYOR

Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği, sorunlarını aktarmak ve destek istemek amacıyla CTP-BG ve TDP'yi ziyaret etti

A+A-

 

KKTC’deki özel televizyonların örgütlenmesiyle bir süre önce kurulan Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği, sorunlarını aktarmak ve destek istemek amacıyla Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret etti.

İlk olarak saat 09.30’da CTP-BG’yi ziyaret ederek Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’yla görüşen heyet, daha sonra TDP’ye geçerek Genel Başkan Mehmet Çakıcı’yla biraraya geldi.

SAFA

K.T. Televizyonlar Birliği Kurucu Başkanı, Ada TV Sahibi Ali Özman Safa ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, birliğin uydudan yayın yapan 7 özel televizyon kanalıyla kurduklarını belirterek, farkı çizgi ve yayın politikaları olan bu kanalların sorunlarının ortak olduğunu anlattı.

Kuruluş nedenlerini ve sıkıntılarını dile getirerek görüş ve destek almak istediklerini belirten Safa, özel televizyonların içte ve dışta haksız rekabete maruz kaldıklarını anlattı.

Özel televizyonların Kıbrıs Tük halkı için önemine işaret eden Ali Özmen Safa, “Sektörde halka verdiğimiz hizmetler, istikbalimizi güvence altına alacak” dedi.

Şu anda uyduda yayın yapan 8 yerel televizyon bulunduğunu, bunlardan birinin BRTK olduğunu ifade eden Safa, haksız rekabet nedeniyle 7 özel televizyonun şu anda ayakta durma savaşı verdiğini kaydetti.

Türkiye televizyonlarında yayınlanan reklamlardan ve BRTK’ya devlet tarafından verilen katkılardan olumsuz etkilendiklerini söyleyen Safa, sorunlarını devlet ve hükümet yetkililerine iletmelerine karşın bir sonuç alamadıklarını belirtti.

BİRİNCİ

Birlik Başkan Yardımcısı, Genç TV Sahibi Ertan Birinci de, KKTC’de özel televizyonların en iyi şekilde görevlerini icra ettiklerini belirterek, “Özel televizyonlar demokrasiye katkı koyuyor, Kıbrıs Türk halkının haklı sesini dünyaya duyuruyor, farklı yayın politikaları olsa da ülkede demokrasi şöleni yaratıyor, uzakları yakın kılıyor” dedi.

Birinci, özel televizyon yayıncılığını olumsuz yönde etkileyen haksız rekabetin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

ÖZUSLU

Sim TV Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu da, özel televizyonların hem dışta hem de içte haksız rekabete maruz kaldıklarına dikkat çekerek, Türkiye’nin ülkede ithalatın yaklaşık yüzde 99’unu elinde tuttuğunu, dolayısıyla Türkiye televizyonlarında yayınlanan reklamlarla, ülkedeki özel televizyonların rekabet etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Devlet radyo televizyonlarıyla da rekabet etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Özuslu, BRT’nin reklam piyasasından çekileceğinin söylenmesine rağmen bunun bugüne kadar hayata geçirilmediğini vurguladı.

Devlet televizyonlarına verilen teşviklerin özel televizyonlara verilmediğini de ifade eden Özuslu, sorunlarının bir an önce çözümlenmesi gerektiğini ekledi.

SÖKMEZ

AS TV Yöneticisi Erkan Sökmez de, eskiden sadece BRT olduğunu, devletin tüm imkanlarının oraya aktarıldığını anımsatarak, özel televizyonların kurulmasıyla BRT’nin yükünün hafiflediğini söyledi.

Televizyonların insanların hem gözü hem kulağı olduğunu, uyduda olmakla dünyanın birçok yerine ulaşabildiklerini, KKTC’nin tanıtımına ve turizme katkı koyduklarını ifade eden Sökmez, bu anlamda özel televizyonlara bir takım desteklerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Sökmez, özel televizyonların yayınlarını devam ettirebilmesi ve kaliteli yayın için yardım beklediklerini ekledi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, ülkenin başına ne geldiyse tek seslilikten geldiğini söyleyerek, çok sesliliğin önemli ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, ülkenin her anlamda gelişebilmesi için farklı seslerin duyurulması gerektiğini belirtti.

Ülkeye Türkiye’den yaklaşık olarak 1 milyar doların üzerinde ithalat yapıldığını anımsatan Yorgancıoğlu, Türkiye televizyonlarının Avrupa yayınlarındaki reklamlar nasılsa, ülke yayınlarındaki reklamların da ona göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

BRT’nin de devletin bütün imkanlarını kullanan kurum olarak bazı şeylerden elini eteğini çekmesi gerektiği dile getiren Yorgancıoğlu, özel televizyonları haksız rekabetten kurtaracak önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Parti olarak bu konuyu mecliste dile getirdiklerini ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin alacağı pozitif tedbirlerin destekçisi olacaklarını ve birliğin haklı kavgasında yanlarında olacaklarını ekledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, birliğin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, medyanın siyasetsiz, siyasetin de medyasız olamayacağını söyledi.

Medyanın önemli bir güç olduğuna işaret eden Çakıcı, yerel televizyonların hem içten, hem de dıştan ciddi bir haksız rekabet tehdidi altında bulunduğunu söyledi.

Türkiye’deki büyük televizyonlarının çok ciddi bir reklam gelirine sahip olduklarını, yerel televizyonların bundan yararlanamadıklarını ifade eden Çakıcı, BRT’nin de ciddi bir devlet geliri olduğunu ve uyduya ücret ödemediğini, ancak özle televizyonların uydu için 15 bin dolar gibi bir ücret ödediklerine dikkat çekti.

Hükümette kimse ona yakın televizyon ve radyoların reklam pastasından ciddi bir gelir elde ettiklerini kaydeden Çakıcı, “Biz her zaman yerli televizyonların, işadamlarının, emekli ve çalışanların yanındayız. Yerel televizyonlara teşvik verilmesi, destek olunması lazım” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler