1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZEL SEKTÖR İŞTE BÖYLE YAPAR'
ÖZEL SEKTÖR İŞTE BÖYLE YAPAR

'ÖZEL SEKTÖR İŞTE BÖYLE YAPAR'

El-Sen, Bakanlar Kurulu’nun AKSA’nın alım miktarının artırmaya yönelik ek protokolünü onaylamamasın ardından, bazı santralleri dün gün boyunca devre dışı bıraktığını açıkladı.

A+A-

El-Sen, Bakanlar Kurulu’nun AKSA’nın alım miktarının artırmaya yönelik ek protokolünü onaylamamasın ardından, bazı santralleri dün gün boyunca devre dışı bıraktığını açıkladı.

 

Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şöyle;

 

  

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) olarak yıllardır enerji sektörünün kamu elinde olması gerektiğini vurguluyor ve AKSA Enerji Üretim AŞ. isimli özel şirketle “garantili alım sözleşmesi” yapılmasının yanlışlığını vurguluyoruz. Hükümetin mevcut sözleşme ile verilmiş olan alımı garanti edilmiş enerji miktarını artırmaya dönük girişimi, direnişe çıkmamızın en önemli gerekçelerinden birisi idi. Bakanlar Kurulu’nun mevcut sözleşmeye ek bir protokol yaparak garantili alım miktarını artırmaya yönelik önergeyi reddetmesi karşısında AKSA kartlarını oynamaya başladı bile.

 

105 MW gücünde 6 ünite ile üretim yapan AKSA, bir süre önce bir jeneratörü devre dışı bıraktı. Gerekçe bakım olarak gösterildi. AKSA, KIB-TEK’e hitaben yazdığı bir yazı ile 2 aylık alacağının ödenmediğini ve bu nedenle de yakıt stoklarının tükenmekte olduğunu belirterek geriye kalan santralları da dün gün boyunca sırayla devre dışı bırakmaya başladı. Saat 20.18 itibarı ile de tüm santrallerini durdurmuş ve üretimini sıfırlamış oldu. AKSA’nın üretimi önce azaltıp ardından da tamamen durdurmuş olması nedeniyle akşam 18.18 – 22.00 saatleri arasında ülke genelinde toplamda 20 MW’a yakın kesintiler yapılmak zorunda kalındı. Benzer nedenlerle daha önce de uyarı yazıları yazmış ve üretimini düşürme yoluna gitmişti. Ancak, hiçbir zaman tüm ünitelerini devre dışı bırakmamış, halkımızın sırf bu nedenle elektriksiz kalmasına neden olmamıştı.

 

Diğer yandan bu olay, Sendikamızın alım ve fiyat garantili anlaşmalarla özel sektöre elektrik ürettirilmesine karşı çıkarken sürekli vurguladığı, ihtiyaç fazlası elektrik alımının yol açacağı zararları da bir kez daha gün yüzüne çıkmasına neden olmuştur. Elektrik tüketiminin arttığı bu soğuk kış günlerinde dahi, KIB-TEK’in yatırım yapılmaması nedeniyle oluşan açığı, akşam yaşanan kesintilerden de anlaşılacağı üzere birkaç saat ile sınırlı iken, verilen garanti nedeniyle söz konusu şirketin ülkemiz elektrik ihtiyacının % 49’unu karşılar hale getirilmesi, üstelik bunun KIB-TEK’e göre daha pahalı olmasına rağmen ısrarla sürdürülmek ve hatta artırılmak istenmesi karşısındaki duruşumuz, umarız herkes tarafından daha iyi anlaşılacaktır. KIB-TEK, gece yaşanan ve bu akşam saatlerinde de sürmesi beklenen kesintilere rağmen gündüz saatlerinde tüm KKTC’nin elektrik ihtiyacını karşılamayı sürdürürken, Güney Kıbrıs’ın talep ettiği miktar olan yaklaşık 40 MW elektriği güneye kendi santralleri ile vermeyi de sürdürmektedir.

 

AKSA alacağını istemekte haklı mıdır? Sorusuna verilecek yanıt şüphesiz ki “evet” tir. Ancak alacağını alamadı diye halkı elektriksiz bırakma hakkı var mıdır? Sorusunun yanıtı ise “hayır” dır.

 

EL-SEN olarak KIB-TEK’in kamusal alandan alacaklarının tahsili için konunun takipçisi olduk. EL-SEN kamusal alandan alacaklar alınamadığı için KIB-TEK’in özel bankalardan borç almak zorunda kaldığını sürekli anlattı. EL-SEN, şu anda verilmiş alım garantisi nedeniyle ihtiyacın %49’unu karşılayan AKSA’nın, herhangi bir nedenle halkımızı elektriksiz bırakmaktan çekinmeyeceğini ısrarla vurgulayarak kamusal alanın öneminin toplumsal çıkarlarımızla birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi.

 

Sayıştay Raporu’ndan sonra bu son gelişme de EL-SEN’in direnişinde ve onurlu duruşundaki haklılığının yeni bir kanıtı olmuştur. Biz bu gerçekleri dile getirmek için yola çıkıp meşru her yolla halkımızın çıkarlarını korurken bize acımasızca saldıranların şimdi ne yapacaklarını merakla izlemeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler