1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI AÇLIK SINIRININ ALTINDA'
ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI AÇLIK SINIRININ ALTINDA

'ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI AÇLIK SINIRININ ALTINDA'

Özkardaş, kamu çalışanlarına 250 TL artış vermenin mümkün olmadığı ve aç insan bulunmadığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı eleştirdi

A+A-

 

Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, kamu çalışanlarına 250 TL artış vermenin mümkün olmadığı ve aç insan bulunmadığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı eleştirdi.

Mehmet Özkardaş, yaptığı yazılı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi’nin Nisan 2009’da iktidara gelmesinden 1 Temmuz’a kadar, Devlet Planlama Örgütü verilerine göre hayat pahalılığının yüzde 24.42 olarak gerçekleştiğini ancak bu rakamın gerçekçi olmadığını savunarak; “Gerçekteki kaybımız ise yüzde 40 civarlarındadır” dedi.

Özkardaş, “Hükümetin yanlış ekonomik politikaları piyasayı daraltmış ve binlerce esnafın iflas etmesine, neden olmuştur” dedi.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Esnaf, hayvancı, narenciyeci, sanayicinin perişan durumda olduğunu iddia eden Özkardaş, Günde 12-13 saat çalıştırılan özel sektör çalışanların maaşlarının ise 700 ile 800 TL’ye denk geldiğini ileri sürerek, “Asgari ücretle haftada 70 -80 saat çalışmak zorunda kalan özel sektör çalışanı ve işsizler açlık sınırının altında kalmıştır” dedi.

Maliye Bakanı’nı, 250 TL’lik artışın mümkün olmadığını ve “aç insan yok” ifadelerinden dolayı eleştiren Özkardaş, Maliye Bakanı’nı açlığın ne demek olduğunu bilmemekle suçladı.

Özkardaş, “Ayda 1400-1500 TL maaş alan evli bir kamu görevlisi ya da ayda 1060 TL alan evli bir asgari ücretlinin aylık giderini bir hesaplayın bakalım; harcamalarını en düşük varsaysak bile; 250 TL elektrik, 100 TL telefon, 300 TL benzin, 60 TL tüp gaz, (ev kirasını hesaba dahi katmıyorum ve evi olduğunu varsayıyorum) 100 TL su, aydınlatma temizlik v.s bunları topladığımızda 810 TL eder. Hani ekmeği, sütü, eti, hellimi,sebze ve meyvesi, mutfak masrafı, üstü başı, çocuk varsa onun masrafı, sağlık ve eğitim harcaması… Hesap yanlışsa bir de siz yapın ve ‘aç’ insan var mı yok mu görün” dedi.

Artış vermek için gerekli kaynağın da bulunabileceğini savunan Özkardaş; “İmkan yok, para yok filan da demeyin. İşte imkanı; batık bankalardaki 500 milyon dolar, Kalkınma Bankası’ndan çalınan 300 milyon TL ve her yıl halktan çalınan 300 milyon TL vergi kaçağı ile toplam bir milyar doların peşine düşünüz…” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler