1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Ozanköy Pekmez Festivali başlıyor
Ozanköy Pekmez Festivali başlıyor

Ozanköy Pekmez Festivali başlıyor

Girne Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Ozanköy Pekmez Festivali, 28-29-30 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

A+A-

Girne Belediyesi ile Ozanköy Muhtarlığı’nın Ozanköy’ün turistik tanıtımına katkı yapma, harnup üretiminin devamını sağlama ve pekmez tüketimini teşvik etme amacıyla köy meydanında bu yıl 7’ncisini düzenleyeceği Ozanköy Pekmez Festivali, dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Ozanköy Spor Kulübü’nde yapılan toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, meclis üyeleri Burcu Karakaya, Seran Kaşif, Ali Tektan, Kemal Gilanlıoğluları ve Ziya Sencer, Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun ile organizasyon komitesinden Sevgül Yanaroğlu katıldı.

Köy meydanında 28 Ağustos Cuma akşamı saat 19.00’da açılış konuşmaları, standların gezilmesi ve pekmez şırası ikramıyla başlayacak festival, bu yıl yine çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak.
Festival, 30 Ağustos’ta Örge Volkan’ın saat 21.15’de köy meydanında vereceği final konseriyle sona erecek.

Güngördü: Uzay şairinin köyü
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuşmasında, harnup ve pekmeziyle ünlü Ozanköy’ün Akdeniz’de çok önemli bir köy olduğuna dikkat çekerek, Nobel ödülüne aday gösterilen ve uzay şairi olarak çağırılan Osman Türkay’ın da bu köyden yetiştiğine vurgu yaptı. Nidai Güngördü, eski adı “Kazafana” olan köyün, Osman Türkay nedeniyle “Ozanköy” adını aldığını aktardı.
Güngördü, doğal güzellikleri yanında turizm potansiyeline sahip olan köyde çok sayıda yabancının yaşadığını anımsattı.

Müze yapılacak, heykel dikilecek
Nidai Güngördü, festivali düzenlemekteki amaçlarının harnup ve pekmezin sağlığa olan faydalarına dikkat çekmek, Ozanköylülerin ürettikleri ürünlerin ekonomik olarak değer bulmasını sağlamak ve köyün tanıtımını yapmak olduğunu söyledi.
Ozanköy’de köy kooperatifi işbirliğinde üretilen pekmezle yan ürünlerine otantik ve butik paketleme yaparak, turistik bölgelerde satışa sunmak istediklerine işaret eden Güngördü, köye bir müze kazandırıp, uzay şairi Osman Türkay anısına heykel yapmayı planladıklarını kaydetti.

Uzun: Köyün tanıtımı yapılacak
Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, festival sayesinde harnup ve pekmez ürünlerinin üretilmesinin devamını sağlama yanında köyün turistik tanıtımını da yapmaya çalışacaklarını söyledi.Muhtar Uzun, festivalin gerçekleştirilmesine katkı koyacak olan başta Girne Belediyesi olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

Yanaroğlu: Gelenek ve görenekler yaşatılacak
Festival Komitesi Başkanı Sevgül Yanaroğlu da konuşmasında, festivalle köye özgü eski gelenek ve göreneklerin yaşatılacak olmasının önemine işaret ederek, festivali 7’nci kez düzenlemelerinin mutluluk verici olduğunu belirtti. Yanaroğlu, festival için emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.


FESTİVAL PROGRAMI

28 Ağustos 2015 Cuma
Saat 19:00’da Festival Açılışı, Konuşmalar- Stantların Gezilmesi ve Şira İkramı, 19:30’da
“Girne Belediyesi Büyükler Halk Dansları Topluluğu”, 19:45’de “Caravan Blue Konseri”, 20:45’de “Friends Line Dance Group Modern Dans Gösterisi” ve 21:00’da “Hikmet Kurtarıcıoğulları konseri”

29 Ağustos Cumartesi
Saat 19:00’da “Girne Tango Kulübü” dans gösterisi, 19:15’de Şair Osman Türkay’ın Hayatı ve Şiir Dinletisi; Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Üyelerinden Dr.Tunis Özdoğanoğlu’nun Osman Türkay’ı anlatan konuşması ve slayt gösterisi, Şair Osman Türkay’ın şiirleri Lirik Şiir Grubu Şehbal Hamzaoğulları, Cemay Onalt Müezzin, Serkan Soyalan, Merter Refikoğlu ve Yıltan Taşçı tarafından fon müziği eşliğinde seslendirilecek.
20:15’de “Grup Arabent konseri”, 21:15’de “Turizm ve Araştırmaları Derneği (TUFAD) Halk Dansları Gösterisi” ve 21:30’da Mustafa Gürkan konseri.

30 Ağustos Pazar
Saat 19.00 “Şinya Kültür- Sanat Derneği Halk Dansları Gösterisi”, 19:30’da Pekmezli Tatlılar   
Yarışması ve Pekmezin Sağlığımıza Faydaları Konulu Sunum, 19:45’de Girne Halk Sanatları Derneği (Girsad) dans gösterisi, 20:00’de Dikmen Gençlik Merkezi (DİGEM) Müzik Grubu Folklorik Kıbrıs Müzikleri konseri, 21:00’da Pekmezli Tatlılar Yarışması’nın sonuçlarının açıklanması ve 21:15’de Örge Volkan final konseri.(Girne Belediyesi)

Bu haber toplam 971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler