1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'OYUN MAYIS’TA BİTECEK'
OYUN MAYIS’TA BİTECEK

'OYUN MAYIS’TA BİTECEK'

BM’de, Kıbrıs sorununda sona doğru yolun geri dönülmez olduğu düşünülüyor: "BAN, MAYIS’A KADAR SON NOKTAYI KOYACAK"

A+A-

 

BM’de, Kıbrıs sorununda sona doğru yolun geri dönülmez olduğu düşünülüyor

“BAN, MAYIS’A KADAR SON NOKTAYI KOYACAK”

 

OYUN MAYIS’TA BİTECEK… Danışmanları tarafından; Ada’yı ziyaretinin haricinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la 5 ortak toplantı yapmaya teşvik edilen Ban, oyunun Mayıs’a kadar biteceğini net biçimde ortaya koyacak

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Şubat sonunda Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporun; Kıbrıs sorununda uluslararası konferans çağırmadaki son kararı açısından peşin hükümlü olduğunu düşündürdüğü iddia edildi.
Fileleftheros; “BM Görüş Birlikleri İçin Yanıp Tutuşmuyor... Genel Sekreter’in Raporu Görüntüyü Netleştirecek, Geri Dönüşü Olmayan Süreç” başlıklı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, rapor metninin hazırlanmasına ilişkin perde gerisi çalışma ve görüşmelerin New York’ta halen başladığını, raporun içeriğine üçüncü taraflarca yoğun müdahalelerde bulunulduğunu yazdı.
Habere göre Ban raporuna, son Greentree zirvesi sonrasında açıklanan yol haritasını ekleyecek ve “oyunun sonu için son düzlükte bulunulduğu” unsuru öne çıkartılacak. Danışmanları tarafından; Ada’yı ziyaretinin haricinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la 5 ortak toplantı yapmaya teşvik edilen Ban, oyunun Mayıs’a kadar biteceğini net biçimde ortaya koyacak.

ÇOK TARAFLI KONFERANS ÇAĞRISI
Gazete, Genel Sekreter’in çok taraflı konferansın çağrılması konusunda benimseyeceği formülasyonun, bundan sonra atılacak adımlar; yani ilerleyip bu konuda çok daha somut mu olacağı yoksa “top oyununu” danışmanı Alexander Downer’a mı bırakacağı açısından önemli olacağı görüşünü belirtti.
Son kararın; Mart sonunda Alexander Downer’ın yapacağı değerlendirmeden ortaya çıkacağı da, görüntünün büyük ölçüde Ban Ki Moon’un raporundan da netleşeceği de Greentree - 2’den belli olduğu görüşünü ortaya koyan gazete özetle şunları kaydetti:


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler