1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OYUN BİTTİ!
OYUN BİTTİ!

OYUN BİTTİ!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, “1 Temmuz’dan sonra” Kıbrıs müzakerelerinde olumlu sonuç elde edebilmek için gerekli ortamın oluşacağına inanmadığını söyledi. Downer, Associate Press’e

A+A-

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, “1 Temmuz’dan sonra” Kıbrıs müzakerelerinde olumlu sonuç elde edebilmek için gerekli ortamın oluşacağına inanmadığını söyledi.

Downer, Associate Press’e verdiği ve Washington Post’ta yayımlanan mülakatta, 2008’de başlayan müzakerelerin, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin altı aylık Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz’da büyük ihtimalle duracağını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerin 1 Temmuz’dan sonra devam etmesinin anlamsız olacağı görüşüne sahip bulunduğunu, Kıbrıs Rum tarafının ise bunun devam etmesi taraftarı olduğuna işaret eden Downer, “Eğer bir taraf görüşmelere bir kez daha gelmeme kararı verirse, bu son demektir” dedi.

Downer mülakatta, müzakerelerin, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, AB Dönem Başkanlığı’nın ardından da devam etmesi halinde dahi, tarafların bir anlaşmaya varacağından şüphe duyduğunu ifade etti.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yılsonu sona erecek dönem başkanlığının ardından Şubat 2013’te, Güney Kıbrıs’ta yer alacak başkanlık seçimine odaklanacağını kaydeden Downer, “Kıbrıs barış görüşmelerinde bir başarının elde edilebileceği bir ortam oluşacağına inanmıyorum” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin, muhtemel antlaşmaya son rötuşların yapılacağı, İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın da yer alacağı çok taraflı bir toplantı çağırma niyetine de değinen Downer, tarafların özlü konularda yeterli ilerleme kaydedemediğini söyledi.

Downer, “(yakınlaşma) elde etmek için daha çok zamana değil, siyasi kararlara ihtiyaç var” dedi.

Gazete, son kırk yılda BM aracılığıyla yer alan görüşmelerde bir sonuca varılamadığını, 2008’de de büyük ümitlerle başlayan müzakerelerde ise sınırlı bir ilerleme sağlandığını ve tarafların birbirlerini suçladığını yazdı.

Gazeteye göre Downer, müzakerelerin, federal bir yapıda yürütmenin nasıl paylaşılacağı ve toplumlararası çatışmalardan dolayı diğer tarafta kalan mülkler konularındaki fikir ayrılığından dolayı çıkmazda olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler