1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Oynayan değil atan kazandı
Oynayan değil atan kazandı

Oynayan değil atan kazandı

Kaymaklı onuncu haftada liderliğe oturdu. İki hafta üst üste rakiplerini yenerek elde ettiği altı puanla önemli bir avantaj yakalamıştır. Her iki maçta da erken attığı gollerle galip gelmesini beceren Kaymaklı, geçen hafta Yenicami cumartesi de Çetinkaya

A+A-

 

 

 

Kaymaklı onuncu haftada liderliğe oturdu. İki hafta üst üste rakiplerini yenerek elde ettiği altı puanla önemli bir avantaj yakalamıştır.

Her iki maçta da erken attığı gollerle galip gelmesini beceren Kaymaklı, geçen hafta Yenicami cumartesi de Çetinkaya karşısında daha ilk dakikalarda attığı gollerle oyundaki motivasyon ve direncinin en üst seviyelerde tutarak doksan dakika boyunca iyi oynamamasına rağmen galip gelmeyi başarmıştır.

Şimdi 3-0’lık bir sonuçta sonra bunu nasıl söyleyebilirsiniz derseniz, son dakikalarda ve özellikle Mustafa Yaşinses’in oyuna girdiği andan itibaren ki bölümü ayrı tutuyorum. İkinci gol 88 ve son gol de uzatmalarda gelmiştir. O yüzden sonuca bakarak Kaymaklının iyi oynadığını söylemek mümkün değildir.

Ama futbol bir sonuç oyunudur, o yüzden iyi oynamadığınız bir karşılaşmada ve üstelik de rakiplerinize karşı elde sonuç, hep puan, hem takımın öz güveni ve hem de camianın morali açısında önemli bir galibiyet sayılır. Şimdi önemli olan, bundan sonraki maçlarda ortaya koyacağınız performans ve liderliği korumak için sergileyeceğiniz oyundur.  

Doğan’a gelince, ilk dakikada yediği golün şokunu üzerinden erken atıp, oyunun kontrolünü eline geçirmesine rağmen bir türlü gol atmayı beceremedi. Maçın genelinde topa daha çok sahip olan, daha çok pas yapan, futbol adına ortaya daha olumlu hareketler koyan DTB idi. Ancak topa sahip olmak galip gelmek anlamına gelmiyor. Önemli olan meşin yuvarlağı ağlarla buluşturabilmektir.

Kaymaklı ile DTB arasındaki önemli fark buydu. Biri gol atmayı, diğeri de oynamayı becerdi. Ancak sonuç ortada, oynayan değil atan kazandı.

Doğan, özellikle Ceyhun’u takıma monte ettikten sonra, ayağa pas yapmayı, topları gelişi güzel değil de olumlu kullanmayı kendilerine ilke edinmiştir. Futbol adına güzel hareketler yapan Doğan, gol noktalarında çok etkisiz kaldı. Uzaktan atılan şutların dışında organize ataklarda çok zayıftı. Özellikle soldan getirilen topları Salih iyi kullanamadı. Yaptığı birçok orta ya rakibe çarptı ya da yerini bulmadı. İkizler çok etkisizdi. Issa ve Emmanuel çok koştular, topla çok buluştular ancak hızlı kullanmak yerine yan pas yapmayı tercih edinceler, koşmaları pek işe yaramadı.    

Tabii burada, kaymaklı defans kurgusunun da önemli rol oynadığını söylemek isterim. Özellikle Bilal çok iyi bir performans sergiledi. Tamamen hatasız ve canını dişine takarak oynadı. Maçın bana göre kahramanlarından biriydi. Debola, çok mücadele etti. Kaymaklının diğer bir yıldızı da oydu. Özellikle sinirlendiği zaman çok daha etkili olan bir oyuncu. Ancak uyarılması gerekiyor. Uyarılmadığı takdirde ilerleyen haftalarda takımın başına olumsuz işler açabilir. Son iki maçta hakemlerin toleransı olmasaydı, şimdiye çoktan kırmızı kartla cezalandırılmış olabilirdi. O yüzden sinirlerine hakim olması şarttır.

Kaymaklı önemli bir galibiyet elde etti ama bir kez daha göstermiştir ki, Kaymaklının Mustafa Yaşinses’e ihtiyacı vardır. Bu futbolcuyu kazanmak çok önemlidir. Sahalara dönmesini tamamen kaymaklı yönetiminin başarısı olarak kabul ediyorum.

 Ayrıca Yaşinses’in, golü attıktan sonra koşarak gidip, sevincini yedekler arasında olan kaptanı Nazım’la paylaşmasının, ne anlama geldiğini de çok merak ediyorum! Bu davranış önemli bir mesaj sayılabilir? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1177 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler