1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Oynanan oyun ve kurallar
Oynanan oyun ve kurallar

Oynanan oyun ve kurallar

Bir gün önce Yenicami’nin galip gelmesinden sonra, Küçük Kaymaklı-Çetinkaya maçı daha da bir anlam kazanmıştı. K.Kaymaklı’nın bu maçı kaybetmesi halinde büyük ölçüde zirveden uzaklaşacağı kesindi. O nedenle, mutlak suretle kazanması gerekirdi

A+A-

 

 

Bir gün önce Yenicami’nin galip gelmesinden sonra, Küçük Kaymaklı-Çetinkaya maçı daha da bir anlam kazanmıştı. K.Kaymaklı’nın bu maçı kaybetmesi halinde büyük ölçüde zirveden uzaklaşacağı kesindi. O nedenle, mutlak suretle kazanması gerekirdi ve doksan dakikada bulduğu iki pozisyonu gole çevirip kazanmasını bildi.

Karşılaşmaya her iki takım da stresli ve temkinli başladı. Cedric’in olmaması Çetinkaya’nın hücum gücünü önemli ölçüde düşürdü. Doksan dakika boyunca oyunu kontrollerinde tutmalarına rağmen net gol pozisyon bulamadılar ve maçtan mağlup ayrılıp liderlik koltuğunu bıraktılar.

İlk devre, futbol adına önemli bir pozisyon izlemedik. Her iki takım da birbirlerine üstünlük kuramadılar ve oyun tamamen bir orta saha mücadelesinde geçti. Ancak ikinci devrenin mutlak hakimi Çetinkaya idi. Fakat oyuna hakim olmakla golü bulmak ve galip gelmek başka bir şeydir. İşte dün futbolda önemli olanın meşin yuvarlağı ağlarla buluşturmak olduğunu bir kez daha yaşamış olduk.

Oyunun özellikle ikinci yarısının mutlak hakimi ve oyunu kontrolünde götüren taraf Çetinkaya olmasına rağmen, son dakikalarda yediği iki golle Kaymaklı’ya boyun eğmek zorunda kaldı. Ayrıca doksan dakika boyunca topla buluşamayan Ertaç, maçın sonlarında iki kez topla buluşup, ikisini de golle sonuçlandırması, bir takımda golcü oyuncuların ne kadar önemli olduğunu gösteren bir diğer faktördü. Ceza sahası içerisinde buluştuğu ilk pozisyonda golü atabiliyorsanız, bu, büyük golcü olduğunuzu gösterir. Aslında Ertaç gibi bir golcünüz varsa bu oyuncuyu daha çok pozisyona sokmalısınız.

Kaymaklı’nın dünkü galibiyeti, birçok önemli noktaların su yüzüne çıkmasına neden olmuştur. Öncelikle şampiyonluk yarışındaki iddiasını sürdürme yolunda önemli bir galibiyete imza atmış oldu. Teknik adam olarak seçtiği Vehbi hocanın ne kadar doğru bir seçim olduğunu gösterdi. Ali Duvarcı’yı gözden çıkartıp tecrübesiz Ufuk’u böylesi önemli bir maçta kaleye koyarak, hem takımda en az 15 yıl kalesini koruyabilecek bir oyuncuyu kazanmış oldu, hem de hiçbir futbolcunun camianın üzerinde olmadığını göstererek önemli bir ders vermiş oldu.

Kaleci Ufuk’u çok beğendim. Böylesi önemli bir maçta ilk kez görev almasına rağmen gerek duruşu, gerek kendine olan öz güveni ve fiziği ile güven veren bir kaleci olduğunu göstermiştir. Gerçi dünkü maçta kendisine çok görev düşmedi ama hareketleri ile bu güveni verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Genel olarak maçın hakkı beraberlikti. Vasatın üzerine çıkmayan bir maçtı. Ancak dediğim gibi önemli olan sonuçtur. Kötü oynayıp puan almak moral açısından önemlidir. Kaymaklı dün rakibine karşı bunu başarmıştır. Ancak Çetinkaya önemli yara almıştır. Sonuç belki Çetinkaya’yı şampiyonluk iddiasından uzaklaştırmamıştır ama önemli kayıplar vermesine neden olmuştur. Hasan’ın yokluğu Çetinkaya için önemli bir kayıptır. Musa’nın sakatlanması belki çok önemli değildir ama Hasan önemli bir kayıp. Üstelik de bu hafta ligin flaş takımlarından Cihangir ile oynuyorsanız bunun önemli bir kayıp olduğunu söyleyebilirim.

Oyun kurallarında mutlak gol şansı diye bir kural vardır. Dünkü maçta maalesef maçın orta hakemi Savaş Tilki, bu kuralı uygulamakta zaaflar gösterdi. Hasan’a gösterdiği kartın aynısını Abbas’a da göstermesi gerekirdi. Kurallar açık ve nettir. Hakem kuralları kendi kafasına göre yorumlayamaz. Ama maalesef biz spor yazarları ne kadar yazsak ne kadar yorumlasak da, özellikle bazı hakemler ki bunlar ülkemizde üst klasman hakemi olarak değerlendirilir, bildiklerini yapıyorlar.

Ne de olsa ceza müeyyidesi bu hakemler için uygulanmıyor diye düşünüp bildiklerini yapmaya devam ediyorlar. Hakemler hata yapacaktır elbette ama kuralları uygulamakta daha cesur ve tarafsız olacaklardır. Adalet ancak böyle dağıtılır. Hakemseniz her takıma eşit davranmak zorundasınız.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1155 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler