1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Öyle ya da böyle !
Öyle ya da böyle !

Öyle ya da böyle !

“Rum tarafının oyununa gelinmemesi...” Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sn. Osman Ertuğ’un yapılan eleştirilere cevap verirken kullandığı eşsiz önerme... Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibi, sadece kendilerinin verdiği bilgiler ışığında değerlendirme

A+A-

 

 

 

“Rum tarafının oyununa gelinmemesi...” Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sn. Osman Ertuğ’un yapılan eleştirilere cevap verirken kullandığı eşsiz önerme... Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibi, sadece kendilerinin verdiği bilgiler ışığında değerlendirme yapılmasını arzuladıklarından dolayı, farklı değerlendirme ve eleştiriler için ya Rum oyunu ya da yapılanları anlamama gibi kolay ifadelerin ardına saklanıyorlar.

Halbuki durum tüm berraklığı ile ortaya çıkmış, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama ve ortaya konan iddiaların aksine, yapıcı rol oynanmadığı,  BM tarafından takdir edilmediği ve “oyunun sonu” diyerek toplumu yeni maceralara sürükleme peşinde olduklarını bugün çok daha iyi anlıyoruz.

Hesap şudur: Masadan hiç bir koşulda kaçmamak; çözüm istencinin göstergesi olarak masada bulunmak, çözüm istendiğini sürekli açıklamak ve referandum sonucunu öne çıkarmak; Federasyon görüşüldüğü iddiası ile aslında iki ayrı devletin pekişmesi yönünde çalışmak; 1 Temmuz’a dek bu işi sürüncemede bırakmak; ardından Türkiye’nin desteği ile Tayvan modeli üzerinde yoğunlaşmak yani hem bu  model üzerinde çalışmak hem de müzakere masası yeniden açılırsa oturmaktan imtina etmemek ama değişen koşulları öne sürerek kadife ayrılık veya en kötü olasılıkla Konfederasyon için çalışmak...Kıbrıslı Rumları buna ikna etmek...

Görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafının stratejik tutumu bu yönde olmakla birlikte, bu yaklaşımı o denli acemice hayata geçiriyorlar ki, kendi ellerindeki kartı görmeyen kalmadı. Sadece bununla da kalmıyorlar, sağa sola yazılar yazdırarak bizi ve Downer’i suçlamayı görev sayıyorlar.

O denli hayal dünyasında yaşıyorlar ve yaptıkları işin doğru olduğuna kendilerini o denli kaptırdılar ki, yapılan eleştiri ve değerlendirmelere bile tahammülleri kalmamış.

İki olasılık var:

1. Federal bir çözüm için ve Kıbrıs’ın kendi siyasi kültürü gereği Federal Cumhurbaşkanı’nın çapraz oy merkezli seçimi ile birlikte 4 Ocak 2010 paketine dönüş yaparlar ve resmin büyüğünü dikkate alıp sorunu çözerler, toprak- mülkiyet başlığında, esnek bir tutum sergileyip adil bir mülkiyet rejiminin yaratılmasına çalışırlar

2. Ya da statüko aynen devam eder. Tayvan modeli de, kadife ayrılık da hayaldır...

Birinci şık, ikincisinden daha kolaydır. Ancak cesaret, inanç ve niyet ister. Bunlar da Sayın Eroğlu ve heyetinde yoktur.

Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkı, kendisi hakkında yanlış kararların verildiği  bu hayati sürece dahil olması gerekir...Öyle ya da böyle !

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1007 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler