1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Otobüs -3-
Otobüs -3-

Otobüs -3-

Geçen haftadan: Ayla, babasıyla tanışması için Burçin’i yemeğe davet etmişti. Ayla’nın babası Burçin’e “senden bir isteğim var” demişti. Burçin çok heyecanlanır… Ayla’nın babasına büyük bir saygı ve biraz da

A+A-

 

 

Geçen haftadan: Ayla, babasıyla tanışması için Burçin’i yemeğe davet etmişti. Ayla’nın babası Burçin’e “senden bir isteğim var” demişti.

 

Burçin çok heyecanlanır… Ayla’nın babasına büyük bir saygı ve biraz da korkuyla “tabii, buyurun” der.

“Kızımı köyüne götürmek için onay verdim ama kızımın kılına bir zarar gelirse seni öldürmem belki ancak ölmüş gibi olursun, haberin olsun.”

Yarı şaka, yarı ciddi bu konuyu konuşmaya başlamışken masaya otururlar. Konuşma masada devam eder.

Bu konuda kuşkunuz olmasın. Babası olduğunuzu bilmiyordum ama otobüste mutlaka ki bizi izlediniz. Kızınıza sevgim çok büyük.

“Bak oğlum, beş yıldır ben kızıma baktım, kızım da bana… Annesinin yokluğunu O bana aratmadı, ben de O’na… Ne kadar olabilirse tabii… Ama şimdi O’na bir zarar gelecek olursa sonu ne olur bilmem.”

“Tamam baba, merak etme… Burçin bana zarar verebilecek biri değil.”

“Zaten öyle olabileceğine biraz inansam sana izin vermezdim.”

Merak etmeyin efendim. Önce Ayla’yı gördüm sevdim ama sizinle tanışınca da Ayla’yı daha çok sevdim. O’na zarar verebilecek birine ben de sizin yapacağınızı yaparım.

“İyi o zaman, hade yemeğimizi yiyelim.”

***

Burçin o gece çok rahatlamıştı… Ama sıra Ayla’da idi. Hafta sonu köye gideceklerdi. Köye haber vermişti Burçin yanında biriyle geleceğini… Haber vermişti ki tatsız bir sürprizle karşılaşmasınlar diye…

Hafta sonu gelmişti, bu kez heyecan Ayla’daydı ama Burçin’in de heyecansız olduğunu söylemek doğru olmazdı. Fazla uzak değildi köy… 2-3 saatlik bir yer… Köye vardıklarında Burçin’e sıra sıra sarıldı herkes… Anne, baba, kardeşler, akrabalar… Hatta komşular… Ayla bir kenarda bekledi sarılmalar bitene kadar… Burçin tanıttı; “Ayla, nişanlım” dedi.

Ayla da böyle bir şeyi beklemiyordu, ailesi de…

Galiba böyle daha iyiydi diye düşündü Ayla… Bir kız arkadaş olarak Burçin’in köyünde olmak doğru olmazdı. Hem babasının söylediklerinden sonra Burçin böylesinin daha iyi olacağını düşünmüş olabilirdi.

Önce kısa bir şaşkınlık yaşadı herkes ama daha sonra yine bu kez Ayla için sarılma faslı başladı.

Herşey öyle güzel başlamıştı ki…

Ve sonra tabii ki tanışma faslı… Daha doğrusu Ayla’yı sorgulama işi…

Nasıl tanıştınız?

Otobüste…

Ne iş yapıyorsun?

Avukatım ama daha stajyer…

Annen, baban…

Annem öldü, babamla yaşıyorum.

Baban ne iş yapıyor?

Otobüs şoförü…

……………………

***

Bu konuşmadan sonra Burçin çekildi bir kenara…

Özellikle annesi;

Oğlum, bizim bulduğumuz kız paralı… Seninkinin hiçbişeyi yok.

Hiç olmaz olur mu anne! Birbirimize karşı sevgimiz var. Ama ben sizin bulduğunuz kızı sevmiyorum.

Sevgi karın doyurur mu be oğlum?

Sadece para da mutlu etmez be anne…

Tamam oğlum, sen bilirsin ama kızın ailesine haber vermemiz lazım gitmeyeceğimizi…

Artık siz halledersiniz anne.

***

Hepsi bu kadardı… Köyde kaldıkları iki gün boyunca öyle güzel geçti ki o günler… Bütün aile Ayla’yı gelin olarak kabullenmişti bile… Bütün akrabalar gezildi, gezilemeyen akrabalar zaten oldukları yere geldiler. Köy tanıtıldı, yaptıkları işler gösterildi. Çiftçilik, hayvancılık… Köyde ne yapılırsa işte… Ayla belki de son yıllarda hiç olmadığı kadar mutluydu köyde…

Babasına bir mesaj attı;

Baba, çok mutluyum.

Mesajı okuyan baba otobüsü bir süre mutluluk gözyaşlarıyla kullandı. Göz yaşlarını görenler sordu; “Hayırdır, bir sorun mu var?”

Aksine, çok mutluyum.

***

Mesaisi bitince mezarlığa koştu adam…

Karısının mezarı başına gitti, toprağın altındaki karısıyla konuştu;

Ölüm döşeğindeyken kızına verdirdiğin sözü kızın tuttu hanım… Kızından mutlu olmasını istemiştin ya... İşte, O mutlu. Rahat uyuyabilirsin artık…

Birden fark etti, kızı Ayla, annesinin mezarı başına dikmişti beyaz papatya fidelerini ama o kadar yıldır bir papatya bile açmamıştı. Şimdi bir kökten o kadar papatya fışkırmıştı ki…

Beyaz papatyalar da mutluydu artık.

 

-Bitti-

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler