1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OTEM AÇILMAYACAK
OTEM AÇILMAYACAK

OTEM AÇILMAYACAK

Turizm Bakanı Üstel, göreve geldiği günden bu yana turizm sektöründe yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, göreve geldiği günden bu yana turizm sektöründe yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Üstel, yapılan atılımlar sonucunda bu yıl otellerdeki doluluk oranında yüzde 13 - 14, üçüncü dünya ülkelerinden gelen turist sayısında ise yüzde 35 - 36 artış sağlandığına işaret etti.

 

Turizmi 12 aya yaymaya çalıştıklarını kaydeden Üstel, arzularının; adaya gelen turistlerin bir yıl sonra beraberinde 2 - 3 kişi ile yeniden gelmesi olduğuna işaret ederek, yapılan bir araştırmada ülkeye gelen turistlerin yüzde 85’inin memnuniyetle ayrıldıklarının saptandığını belirtti.

 

Sektöre yetişmiş eleman sağlamada istenilen noktaya gelinemediğini kaydeden Üstel, OTEM’i faaliyete geçirmeden üniversitelerden yararlanarak otellere vasıflı eleman yetiştirmeyi planladıklarını belirtti.

 

Ünal Üstel, ülkedeki 18 bin 500 olan yatak sayısını yükseltmenin şart olduğunu belirterek, 2012’de yatak kapasitesini 25 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

Adaya gelen turistlerin para harcamalarını sağlamak için de çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Üstel, Girne Limanı’nın bu yönde yeni bir proje ile düzenleneceğini açıkladı.

 

Üstel, bir soru üzerine, Karpaz’da yapılan marinanın bir an önce faaliyete geçmesinden yana olduğunu söyledi. Kıbrıs’a gelen yatların girebileceği doğru düzgün bir limanın olmadığına işaret eden Üstel, Girne bölgesine de yeni yat limanları yapılması gerektiğini ifade etti.

 

 

Üstel, çevre konusunda istenilen noktaya gelinemediğini ve belediyelerin asli görevleri olan temizliği yapamadıklarını da kaydetti. Ünal Üstel, yapılacak düzenlemeyle Gönüllü Çevre Denetçileri Örgütü kurulacağını ve çevreyi kirletenlere ceza yazılacağını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1097 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler