1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Otello Kalesi tadilata alınıyor
Otello Kalesi tadilata alınıyor

Otello Kalesi tadilata alınıyor

Mağusa’da Othello Kalesi’nin tadilatına 3 Temmuz’da başlanacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Othello Kalesi’nin duvarlarının ve yıkılmaya başlayan yerlerin güçlendirilmesi hedefleniyor.

A+A-

Mağusa’da Othello Kalesi’nin tadilatına 3 Temmuz’da başlanacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Othello Kalesi’nin duvarlarının ve yıkılmaya başlayan yerlerin güçlendirilmesi hedefleniyor. Çalışmalar, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerinin kararı ile oluşturulan Kültürel Miras Teknik Komite, finansman olarak Avrupa Birliği ve proje yürütücüsü olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ekiplerinin işbirliğinde yürütülüyor.
Sekiz ayda tamamlanması gereken projede, taş duvarların, kemerlerin ve diğer yıkılma tehlikesi bulunan bölümlerin yanında yıkılmış bölümlerin güçlendirilmesi ve kalenin yıpranmasındaki en önemli neden olan yağmur suyunun drenajı için bir drenaj sisteminin de inşa edilmesi öngörülüyor. Yağmur suyunun bina içerisine girmesini engellemek için de bina çatısı kaleye uyumlu malzeme ile döşenecek.
Ziyaretçi bilgilendirme panoları ile engelliler için erişim kolaylıklarının da sağlanacağı kaydedildi.
Söz konusu çalışmalarla ilgili, 3 Temmuz’da basına yönelik tanıtım günü de düzenleniyor.
Avrupa Birliği 2012’den itibaren, ada geneli kültürel mirasların korunmasına yönelik, Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından öngörülen çalışmaların yapılması için 4 milyon Euro hibe etti.

Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler