1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Otellerin doluluk oranı, önceki aya göre düştü, geçen yıla göre arttı…
Otellerin doluluk oranı, önceki aya göre düştü, geçen yıla göre arttı…

Otellerin doluluk oranı, önceki aya göre düştü, geçen yıla göre arttı…

Otelciler Birliği: “Ülkede alternatif turizm çalışmalarının başlatılması ve tanıtımı elzemdir”

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), birliğe üye otellerin Ocak ayı doluluk oranlarının bir önceki aya göre yüzde 19 düştüğünü; bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 9 arttığını açıkladı.
Tüm otellerin doluluk oranı ortalamasının yüzde 38 olduğu ocak ayında, küçük otellerin doluluk oranı yüzde 22, 5 yıldızlı büyük tesislerin doluluk oranı ise yüzde 53 oldu.
KITOB’dan yapılan yazılı açıklamada, otel sınıfına giren ve 1’den 5’e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalowlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerden oluşan üyelerine ilişkin Ocak 2015 ayı doluluk oranları verildi.
Buna göre, 5 yıldızlı büyük tesisler Ocak 2015’te yüzde 53 oranında doldu. Büyük tesislerin Ocak 2015 doluluk oranlarında, Ocak 2014’e göre yüzde 20 oranında bir yükselme, Aralık 2014’e göre ise yüzde 10 oranında bir düşüş gerçekleşti.
Küçük otellerin yüzde 22.5 olan Ocak 2015 doluluk oranı, Ocak 2014’e göre yüzde 15, Aralık 2014’e göre ise yüzde 37 oranında düştü.
Otelciler Birliği, yeni yıldan dolayı Aralık ayı içerisinde yaşanan otellerdeki doluluğun, düşük sezona biraz canlılık kazandırmış olmasına rağmen Ocak 2015’te, turizm sezonunun yıla yayılamaması nedeniyle, özellikle küçük tesislerin doluluk oranının düşük olduğuna dikkat çekti.
Otelciler Birliği, 20 tesisin de düşük doluluk oranı ve kış sezonunda tesislerin maliyetlerini karşılayamadıkları için faaliyet dışı kalmayı tercih ettiğini belirterek, “Bunun olmaması için ülkemizde alternatif turizm için çalışmalara başlanması ve tanıtımın elzem olduğu açıktır” dedi.
Düşük doluluğun maliyetinden kaçınmak ve kendini yenilemek için faaliyetini durduran tesisler bulunduğuna dikkat çeken Otelciler Birliği, bu ayki boş ve kapalı tesis sayısının 20 olduğunu belirtti.
Açıklamada “Bu oteller, kış sezonunda tesislerin maliyetlerini karşılayamadıkları için faaliyet dışı kalmayı tercih etmişlerdir. Bunun olmaması için ülkemizde ‘alternatif turizm’ için çalışmalarının başlanmasını ve tanıtımının elzem olduğu açıktır” denildi.

(TAK)

Bu haber toplam 729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler