1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OTELLERDE HAREKETLENME
OTELLERDE HAREKETLENME

OTELLERDE HAREKETLENME

KITOB, ülkedeki küçük otellerin mart ayı doluluk oranlarının geçen yıla göre yüzde yüz, 5 yıldızlı üye otellerin ise yüzde 8 artış sağladığını bildirdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), ülkedeki küçük otellerin mart ayı doluluk oranlarının geçen yıla göre yüzde yüz, 5 yıldızlı üye otellerin ise yüzde 8 artış sağladığını bildirdi.

KITOB’un mart ayı raporuna göre, üye otellerde geçtiğimiz yıl mart ayında yüzde 31 olan genel doluluk oranı bu yıl yüzde 32’lik artışla yüzde 41’e yükseldi.

Üye otellerin mart ayı doluluk oranlarının turizm sezonunun normal trendine uygun olarak artmaya devam ettiğini bildiren KITOB, ülke turizminin 12 aya yayılması, turizmin çeşitlendirilmesi ve turizm ürününün geliştirilerek standardın artırılmasıyla doluluğun daha yüksek düzeylere çıkmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

KITOB raporunda, turist memnuniyetinin artırılmasına katkı için çevrenin temizlenmesi konusuna da dikkat çekilerek, “Çevre temizliği konusunda fertlerin, belediyelerin ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekleri beklenmektedir” denildi.

Mart ayı dikkate alındığında özellikle küçük otellerin doluluk oranlarında geçen yıla göre olumlu değişim olduğuna vurgu yapan Birlik, geçtiğimiz yıl yüzde 15'lerde olan doluluk oranının yüzde 100 artışla Mart 2012’de yüzde 30'lara çıkmasını örnek gösterdi.

Raporda, 5 yıldızlı üye otellerde ise doluluk oranının yüzde 8 artışla yüzde 47’den yüzde 51 düzeyine yükseldiği belirtildi.

Buna göre, aynı sürede üye otellerde ortalama doluluk oranı yüzde 32’lik artışla yüzde 31’den yüzde 41’e çıktı.

KITOB’un mart ayı raporuna göre, geçtiğimiz yıl faal olmayan üye otel sayısı 35 iken, bu yıl bu rakam da 32’ye geriledi. Raporda, bu sayının önümüzdeki ay daha da azalmasının ve daha çok otelin turizm sektöründe faal olarak konaklama sunmalarının beklendiği eklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler