1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OTELLER, YERLİ ÜRÜNE NE KADAR ÖNEM VERİYOR?
OTELLER, YERLİ ÜRÜNE NE KADAR ÖNEM VERİYOR?

OTELLER, YERLİ ÜRÜNE NE KADAR ÖNEM VERİYOR?

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin (KITOB), otellerde yeri ürünlerin kullanılması amacıyla yaptığı çalışmanın sonuçları açıklandı.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin (KITOB), otellerde yeri ürünlerin kullanılması amacıyla yaptığı çalışmanın sonuçları açıklandı.

KITOB’den yapılan açılamaya göre, çalışmanın KITOB'a üye turistik tesislerin sınıfları ve özellikleri dikkate alınarak seçilen 40 turistik tesis ile yüz yüze görüşme suretiyle yapıldığı belirtilirken, çalışmaya her sınıftan turistik tesisin dahil edilmesi suretiyle değişik yelpazedeki tüm otellerin yerli ürün kullanımı konusunda mevcut durumları, bakış ve önerilerinin yansıtılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Çalışmada öncelikle yerli gıda ürünleri ile temizlik ürünlerinin hedef olarak seçildiğine dikkat çekilen açıklamada, çalışmanın yerli ürünler ve yerli üretimin kalitesi konularında KITOB’a üye otellerinin yeterince bilgi sahibi olmadığının ortaya çıktığı belirtildi.

Otellerin yerli ürün almasının önündeki en önemli engelin ürünün kalitesi/standardı olduğuna işaret edilen açıklamada, bunun yanındaki diğer 2 önemli engelin ise ürünlerin sürekliliğinin bulunmaması ve fiyatının yüksekliği/dengesizliği olduğu vurgulandı.

KITOB üyelerinin yerli ürünlerden tercih ettiklerinin başında yiyecek dalında süt ürünleri, içecek dalında içme suyu, temizlik ürünlerinde ise sıvı sabunun birinci sırada geldiği ifade edilen açıklamada, ürünlerin daha da geliştirilmesi, başta kalite/lezzetin yükseltilmesiyle tüketiminin artırılmasının mümkün olabileceğinin anlaşıldığı belirtildi.

Ülkede tanınmamışlığının ortaya koyduğu izolasyonlar, maliyet yükseklikleri dikkate alınarak Hükümetin yerli ürün tüketiminin artırılması konusunda yapabilecekleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, üyelerinin öncelikle Hükümetin gıda güvenliği, yerli ürünlerde; kalite, hijyen konularında kontrollerin etkin olması talep ettikleri kaydedildi.

KITOB üyelerinin hellimi, yerli ürün üreticilerine örnek gösterebileceklerine işaret edilen açıklamada, hellimin örnek alınarak, ürünlerin geliştirilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 426 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler