1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OSMAN ÖZPAŞA
OSMAN ÖZPAŞA

OSMAN ÖZPAŞA

Son yıllarda yönettiği maçlar ile yükselen genç bir hakem

A+A-

 

 

 

 

Burhan Gürkan

 

Henüz 25 yaşında olmasına rağmen son 10 yıldır hakemlik yapan Osman Özpaşa, geçtiğimiz sezon yönettiği 10 Süper Lig maçında 28 sarı kart gösterdi, kırmızı kartını hiç kullanmadı. Son olarak Kuzey Irak’ta düzenlenen VIVA Dünya Kupası’nda düdük çalan Özpaşa, hakem olarak Türkiye’den Cüneyt Çakır ve İngiltere’den Howard Webb’i beğeniyor

 

Babası eski bir hakem olan Suphi Özpaşa’nın oğlu Osman Özpaşa. Buna karşın babasının eski hakem olduğu için değil, kendi seçimi olduğu için hakemliğe gönül salmış bir isim. Hakemlerin her yıl sezon sonunda Antalya’da moral motivasyonu arttırmak için gittiği tatil nitelikli kamptaki ortamı beğenerek hakem olmaya karar verdi. O dönemde atletizm ve futbol ile uğraşan Özpaşa, babasının kendisine en azından hakemlik sınavına girmesi, futbol oynayacaksa kuralları bilerek oynamasını öğütlemesi sonrası hakemlik sınavlarına girerek başarılı oldu ve 2002 yılından bu yana birçok yerel maçta ve uluslararası maçta görev aldı.

 

İLK MAÇI

Eski hakemlerden Raif Özyanık’ın o dönemlerde hakemliği bırakmaya karar verdiğini ve kendisini Tatlısu ile Hamitköy arasında oynanan hazırlık maçına götürdüğünü belirten Özpaşa, orada yardımcı hakemlik yaparak ilk maçında görev aldığını belirtti. Hakemliğe başladığında C klasmanına yükselmesi için en az 1 yıl geçmesi gerektiğini belirten Özpaşa, 6 ayda bu klasmana yükseldiğini, kendisi ile hakemliğe başlayan 25 hakemden bugün 3 tanesinin aktif olarak maç yönettiğini söyledi. Ülkemiz en üst liglerindeki ilk maçını ise 23 Aralık 2006 tarihinde Binatlı – Tatlısu maçı olduğunu belirtti.

 

UNUTAMADIĞI ANI

Osman Özpaşa unutamadığı anı olarak 2007 yılında Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu’nun düzenlediği Türk Ligi’ne 4 hakem olarak gidip maç yönettiklerini, bunun kendisi için önemli bir tecrübe olduğunu söyledi. Ülkemiz şartlarında uzak bir mesafeye gidip maç yönetmenin mümkün olmadığını belirten Özpaşa, bunun kendisi için iyi bir deneyim olduğunun altını çizdi. Özpaşa yaklaşık 10 yıldır sürdürdüğü hakemlik mesleğinde bir kez ödül alma onuruna layık görüldü. 2006 – 2007 futbol sezonu sonunda Yıltan Muslu Yılın gelecek Vaat Eden Hakemi ödülüne layık görüldü.

 

BEĞENDİĞİ HAKEMLER

Özpaşa kendisine örnek aldığı hakemin maç yönetme tarzı olarak Türkiye hakemlerinden Cüneyt Çakır’ı beğendiğini, saha içerisinde sakin ve serin yürekli bir hakem olduğunu söyledi. Yabancı hakem olarak İngiliz hakem Howard Webb’in sahadaki otoriter bir duruşu olduğunu ve beğendiği bir hakem olduğunu belirtti.

 

HEDEFİ

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’te 10 maç yöneten Özpaşa, 28 sarı kart göstererek Süper Lig’de en az kart gösteren hakem oldu. Aynı zamanda hiç kırmızı kart göstermeyen Özpaşa, ilk devrede 2, ikinci devrede 8 Süper Lig maçı yönetti.

Yakın hedef öncelikle kendi ligimizde elit hakem olmak olduğunu söyleyen Özpaşa, uzun vadedeki hedefinin FIFA Kokartı takarak uluslararası alanda maç yönetmek olduğunu söyledi. Son olarak FIFA’nın tanımadığı ülkelerin turnuvası olan VIVA Dünya Kupası’nda, Kuzey Irak’ta düdük çaldı ve yönettiği Zanzibar – Tamil Elam maçında gözlemci tarafından beğenildi. FIFA Kokartı takmanın hayal değil gerçekleşebilecek bir şey olduğunu söyleyerek bitirdi sözlerini Özpaşa…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler