1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Osman hoca ve gençleri
Osman hoca ve gençleri

Osman hoca ve gençleri

Osman hocanın takımın başına geçmesinden sonra, üç maçta aldığı üç galibiyetle Yenicami, kötü başlangıç yaptığı sezonda önemli işler başarmıştır. Her geçen hafta biraz daha kendine olan özgüvenle mücadele eden Yenicami’de, önemli eksikler ve sakatl

A+A-

 

 

Osman hocanın takımın başına geçmesinden sonra, üç maçta aldığı üç galibiyetle Yenicami, kötü başlangıç yaptığı sezonda önemli işler başarmıştır.

Her geçen hafta biraz daha kendine olan özgüvenle mücadele eden Yenicami’de, önemli eksikler ve sakatları olmasına rağmen, oyun disiplini ve oyun sistemindeki anlayışı sahaya yansıtarak üç hafta önceki oyunundan hiçbir eser kalmamıştır.

Alınan üç galibiyet küçümsenemez. Takım oyununu kısa sürede sahaya bu kadar olumlu yansıtmaları alınan galibiyette önemli etken olmuştur.

Futbolda en önemli şey sistemdir. Eğer sistemi, oyuncularının özelliklerine göre sahaya yansıtabilirseniz, başarıyı yakalamanız da doğal olur. Tabi Osman hoca resmi olarak takımın başında son kez bulunuyor. Gelecek hafta bir başka Osman ile birlikte takımın başında olacaklar. Büyük bir ihtimalle Osman Yıldızev ile anlaşmışlar.

Yenicami dün çok koştu mücadele etti ve hak ettiği üç puanı almayı başardı. İbrahim’in iki nefis pasına önce Hacsan, daha sonra da Behiç düzgün ve tek vuruş yaparak attıkları gollerle takımı galibiyete taşımışlardır.

Yenicami eksik olmasına rağmen galip gelmeyi başardı. Bu başarı takımın fazla koşması ve pres yapmasından kaynaklanıyor. Gol noktalarında mutlaka Tansel’in yanına bir adam konmalıdır. İleride tek başına kalıyor. Topla buluştuğu zaman ne yapacağını karıştırıyor. Bu da koordinasyon konusunda eksikleri olduğunu gösteriyor.

Adil ve Hüseyin Sadıklar çok koşuyorlar ancak verimleri çok düşük. Onların da koordinasyon sorunu olduğunu görüyorum. Topa sahip oldukları zaman ya pas vermede zamanlama hatası yapıyorlar ya da gereksiz yere top sürüp sahip oldukları topu kaybediyorlar. Eğer başarılı olmak istiyorlarsa ayaklarında, gereğinden fazla top tutmamaları ve pas noktalarında isabet yüzdelerini artırmaları gerekir.

Behiç ve İbrahim topa en çok sahip olan iki oyuncu, ancak onlar da topu ayaklarında gereğinden fazla tutup oyunu eziyorlar. Halbuki, ikisi de yetenekli oyuncular, tek top oynadıkları zaman çok etkili oluyorlar. Atılan gollere bakıldığında, tek top ve verkaç yaparak ceza alanına kadar girip, tek vuruşla golü bulmaları, vermiş olduğum örneğin en büyük göstergesidir.

Oyunun genelinde Yenicami üstün bir oyun oynadı. Rakibi Bağcıl’ın da önemli eksikleri vardı. Özellikle Ertaç ve Hakan Altın’ın sakat olmaları nedeni ile oynamamaları, Yenicami’nin işini kolaylaştırdı.

Bir takımda gol noktalarında etkili oyuncunuz yoksa, gol atmanız mucizelere kalıyor. Toygar hoca, Coşkun’u ileride oynattı, fakat pek etkili olamadı ve 29’uncu dakikada Ertaç’ı oyuna almak durumunda kaldı. Fakat Ertaç oyunda kaldığı sürece topa hiç değmedi, mücadele etmedi ve ikinci yarıda  oyundan alınmak durumunda kaldı.

Bağcıl ikinci devrenin başında rakibinin üzerine yüklendi. Atacağı bir gol moral motivasyonunu artıracaktı. Ancak günün başarılı isimlerinden kaleci Ali, yaptığı kritik kurtarışlarla Bağcıl’a geçit vermedi.

Bağcıl adına bir başka kritik an da, Çağdaş’ın ceza alanı içerisinde Devrim’e yaptığı hareketti. Bu hareket penaltı idi. Hakem bu noktada takdir hakkının oyunu devam ettirmekten yana kullanınca, Bağcıl’ın umutlarını da karartmış oldu.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bagcıl’ı 5 haftada iki kez izledim. Fakat her iki maçta da galip gelecek hiçbir varlık gösteremediğini gördüm. Dediğim gibi, gol noktalarında çok etkisizler, orta alanda oyunu organize edecek oyuncusu yok. Bu şartlarda savunmanın direnci de uzun süreli olmaz.

Evet, Yenicami genç kadrosu ile yoluna devam ederken, bir noktada geleceğin yıldızlarını da ülke futboluna kazandırma yolunda önemli misyon üstlenmiştir. Hacsan, Çağdaş, Volkan, Cenker ve daha altan gelen bir sürü oyuncu. Bu çocuklar Yenicami’nin gelecekteki kadrosunun temelini oluşturacaklardır.

Doğru atılan her adımın arkasındayım. Ülke futbolu için alt yapılar çok önemli ve gerekli. Kendi çocuklarımıza gerekli önemi verirsek, bu ülkeden çok yetenekli ve başarılı gençler çıkar. Yeter ki onlara güvenelim ve şans verelim…

        

     

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler