1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAM, PARA CEZASI ÖDEYECEK
ORTAM,  PARA CEZASI ÖDEYECEK

ORTAM, PARA CEZASI ÖDEYECEK

Vakıflar İdaresi eski Genel Müdürü Hatice Çavlan, Ortam Gazetesi aleyhine açtığı hukuk davasını kazandı.

A+A-

Ortam Gazetesi ve Vakıflar İdaresi eski Genel Müdürü Hatice Çavlan arasında yaklaşık 4 yıldır Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde süren hukuk davası dün sonuçlandı. Gazeteye, Hatice Çavlan’a karşı sürdürdüğü yayınlar nedeniyle para cezasına verildi.

Hatice Çavlan, kişilik haklarına yönelik haber yapıldığı gerekçesiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açtığı tazimat davasını kazandı. Gazete, 2008 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mütevelli Heyeti ile ilgili yaptığı yayınlar içerisinde, dönemin Vakıflar Genel Müdürü Çavlan aleyhine de birçok iddia ortaya atmıştı.

Hatice Çavlan, “LAÜ’de Akıl Dışı İşler”, “Üyeyi Attı Kendini Atadı”, “Oya Hanımın Papatyası” ve “Akıl Dışı Kanun Dışı Su İstimal” başlıkları altında gazetenin yayınladığı haberlerle, kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

 

MUT: “MAHKEME GAZETENİN SAVUNMASINI MANTIKLI BULMADI”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Hatice Çavlan’ın Avukatı Kemal Mut, Çavlan’ın vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu’nda iken genel sekreter olduğunu, yönetimin ‘atama’ ile ilgili aldığı kararı imzaladığı için sorumlu gösterildiğini söyledi. Yönetimin aldığı bu kararı duyurduğu için Çavlan’ın gazete tarafından sorumlu tutulduğunu aktaran Av. Mut, ayrıca “Oya Hanımın Papatyası” ifadesiyle de gazetenin iltifat yaptığını mahkemede savunduklarını aktardı. Ortam Gazetesi’nin “Papatya” kelimesini güzel bir simge olarak anlatmak istediğini söylediklerini vurgulan Mut, Mahkeme’nin gazetenin yaptığı savunmaları mantıklı ve itibar edici bulmadığını açıkladı.

 

ÇAVLAN: “ÇOK RAHATSIZ OLDUM”

Hatice Çavlan ise Ortam Gazetesi’nin aleyhine yaptığı yayınların kişilik haklarına aykırı bulunduğunu belirterek, gazetenin haberlerle ilgili tatmin edici bir savunma gerekçesi göstermediğini aktardı. Davada, gazetenin bir başlığında kullandığı “papatyası” gibi ifadelerin de, güzellik katması açısından kullandığını iddia ettiklerini anlatan Çavlan, bu haberler yüzünden uzun süre rahatsızlık duyduğunu ve psikolojik sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler