1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ORTAK ZEMİNLE ÇÖZÜM MÜMKÜN'
ORTAK ZEMİNLE ÇÖZÜM MÜMKÜN

'ORTAK ZEMİNLE ÇÖZÜM MÜMKÜN'

Buttenheim, taraflar arasında ortak bir zeminin paylaşılması halinde, Kıbrıs sorununun çözümüne varılacağını savundu

A+A-

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, taraflar arasında ortak bir zeminin paylaşılması halinde, Kıbrıs sorununun çözümüne varılacağını savundu. Buttenheim, taraflara yardımcı olmaya kararlı olan BM’nin çözümün mümkün olduğuna inandığını belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in Rum Haber Ajansı KİPE’ye verdiği Kıbrıs konusu ve müzakerelerle ilgili demeç Rum basınında geniş yer aldı. Simerini’nin, “Lisa Çözümün Hayalini Kuruyor... Özel Temsilcinin Açıklamaları Zamansız ve Yersiz” başlığıyla verdiği haberdeklarıyla yayımlayan Simerini, Buttenheim’in, Kıbrıs sorununda tek bir sürtüşme noktası bulunmadığını ve müzakerelerin her daim oldukça karmaşık olduğunu dile getiren Buttenheim’ın, güven eksikliği bulunmaya devam ettiğini ekledi ve tarafları bütünlüklü çözümle son bulacak gerekli uzlaşmalara varılması için, iyi niyet ve siyasi irade göstermeye çağırdı.

Buttenheim, teknik komitelerin amacının, insanların adanın bölünmesinin sonucu olarak günlük açıdan karşı karşıya bulundukları sorunlara çözüm bulmak olduğunu da belirtti.

Teknik komitelerin anlaşmazlıkların çözümlenmesine, ortak projelerin ileriye götürülmesine ve bunların hayata geçirilmesine odaklanmakta olduğunu anlatan Buttenheim, tarafların üzerinde hem fikir olması ve birlikte hayata geçirmesi gereken bir yığın güven yaratıcı önlem bulunduğuna dikkat çekti.

Buttenheim, güven yaratıcı önlemler arasında, askerlerin karşılıklı olarak geri çekilmesi (dekonfrantasyon) ve güçlerin birbirine çok yakın mesafe oldukları Lefkoşa Surlar İçi bölgesindeki ateşkes hattı boyunca uzanan gözetleme kulelerinin kaldırılması gibi askeri konuları kapsayan önlemler bulunduğunu söyledi.

BM Özel Temsilcisi Buttenheim, tarafların ayrıca teknik komiteleri suçlar, ekonomi, ticaret, kültürel miras, krizlerin yönetilmesi, insani konuların yanısıra sağlık ve çevre konularında yeniden etkin hale getirme konusunda uzlaştıklarını ifade etti.

Buttenheim, 2008 yılında yaklaşık 23 önlem üzerinde uzlaşan tarafların “Kıbrıslıların günlük yaşamını iyileştirmek ve ortak bir gelecekte güven inşa etmek için” önlemler konusunda hareket etmelerinin tam zamanı olduğunu dile getirdi.

Tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki doğal kaynaklardan istifade edilmesinin, barış sürecini kötü yönde etkileyip etkilemediği sorusuna karşılık ise Buttenheim, herkesin, gerilimin artması ve doğal kaynaklardan istifade edilmesi konusuyla ilgili söylemlerin endişe yarattığının farkında olduğunu kaydetti.

Gözlemcilerin çoğunluğunun, konunun doğru ele alınması halinde, bunun çözüm için katalizör olabileceği konusunda hem fikir olduklarını anlatan Buttenheim, tarafların, doğal kaynakların federal hükümetin sorumluluğunda olacağı konusunda uzlaştıklarını anımsattı.

Küresel bir ekonomik kriz bulunduğunu ve Kıbrıs’ın da bu krizde istisna teşkil etmediğini dile getiren özel temsilci, bu tür kaynaklardan ortaya çıkacak olan kazançların birleşik bir Kıbrıs’ı destekleyebileceğine işaret etti.

BM Genel Sekreteri Ban’ın, tüm Kıbrıslılara ait olan doğal kaynaklardan elde edilecek herhangi bir yeni zenginliğin, iki toplumun da yararına olacağını söylediğini anımsatan Buttenheim, bunun, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için ilave bir teşvik meydana getirebileceğini söyledi.

Taraflar arasında ortak bir zeminin paylaşılması halinde, Kıbrıs sorununun çözümüne varılacağını savunan Buttenheim, tarafların, çok iyi bilinen konularda karşılıklı memnun edici bir anlaşmaya varabilmeleri için, zor uzlaşılara varmaları gerektiğini ekledi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın çok taraflı bir konferans çağrısı yapması halinde, görüşmeye iyi hazırlık yapıldığı ve başarılı sonuçlanması için de iyi bir perspektif bulunduğunu güvence altına almayı arzu edeceğine dikkati çeken Buttenheim, BM’nin taraflara yardımcı olmaya kararlı olduğunu ve çözümün mümkün olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise “Doğal Gaz Çözüm İçin Katalizör... BM Genel Sekreteri Uluslararası Konferans Düşünmüyor” başlıklı haberinde, Buttenheim’ın demecinde söylediklerine yer verdi.

Gazete, Buttenheim’ın, BM Genel Sekreterinin iyi bir hazırlık yapılmaması ve başarılı sonuçlanması olasılığı bulunmaması durumunda, Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası bir konferans yapmaya niyeti olmadığı imasında bulunduğu yorumunu yaptı.

Politis habere “Buttenheim Doğal Gaz’ın Fırsat Olduğunu Söylüyor... Çözüm Mümkün- Dekonfrantasyon Güven Yaratıcı Önlemlerde” başlıklarıyla yer verirken, Haravgi ise habere “BM İyi Niyet ve İrade İstiyor” başlıklarıyla yer verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler