1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK PAYDADA MÜCADELE ÇAĞRISI
ORTAK PAYDADA MÜCADELE ÇAĞRISI

ORTAK PAYDADA MÜCADELE ÇAĞRISI

Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG) yetkilileri, bugün, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu’nu (Türk - Sen) ziyaret ederek, “ortak paydada buluşarak mücadele” çağrısı yaptı. Ziyarette, CTP - BG Genel Başkanı Öz

A+A-

“MÜCADELEYE TÜM TOPLUM KATILMALI”

 Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG)  yetkilileri, bugün, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu’nu (Türk - Sen) ziyaret ederek, “ortak paydada buluşarak mücadele” çağrısı yaptı.

Ziyarette, CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki heyet, Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ve heyeti ile görüştü.

YORGANCIOĞLU

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yaptığı açıklamada, ülkenin çok zor günlerden geçmekte olduğunu belirterek, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne işaret etti.

İç sorunlara bakıldığında ise, ülke tarihinin en kötü hükümeti ile karşı karşıya olunduğunu savunarak, hükümeti, “ülke kurumlarını elden çıkarma ve çalışanların haklarını geri götürme adına uygulamalar yapmakla” suçladı.

Ülkeye denetimsiz işgücü ve denetimsiz, kuralsız sermaye girişi olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, çalışanların da maruz kaldıkları uygulamalara karşı bir mücadele ortaya koymaya çalıştığını ancak bunun parça parça olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, daha bütünlüklü ve organize şekilde yürütülen mücadeleye ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Toplumun bütünü saldırı altında olduğuna göre, toplumun tüm kesimleri mücadeleye katılmalı” dedi.

Ortak paydada buluşulması gerektiğini belirten Özkan Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerde ortak paydalar yaratmak adına bir masada buluşup uzlaşılabilecek konuları ön plana çıkarıp birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorgancıoğlu, bu sürece giderken sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin eylemlerine destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaret ile ilgili açıklaması hatırlatılarak CTP’nin eylemlere katılıp katılmayacağının sorulması üzerine de Yorgancıoğlu, eylemlere karşı olduğunu söylemediğini, yapılan büyük mitinglerde Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme talebinden çok birkaç pankartın tartışıldığını söyledi.

Yorgancıoğlu, “Biz bu toplumun talepleri varsa bunların ifade edilmesine karşı değiliz. Bu ifadeleri engelleyecek küfür içeren davranış biçimlerine karşıyız” dedi.

Eylem haklarının da saygı derecesinde olması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, TC Başbakanı Erdoğan ile görüşme talebinde bulunduklarını, Cumartesi günü KKTC’de bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşerek ülke meselelerini aktardıklarını anlattı.

BIÇAKLI

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, her ülkede olduğu gibi KKTC’de de seçim dönemlerinde siyasi partilerin vaatlerde bulunarak halkın onayını istediklerini, 2009 seçimlerinde de UBP’nin çalışma hayatı ve genel konularda vaatlerde bulunarak iktidara geldiğini, ancak şimdi bunların tersini yapmakta olduğunu savundu.

“Ülkeyi parselleyip satmak, özelleştirmek konusunda hiçbir partinin yetkisi bulunmadığını” kaydeden Bıçaklı, Türkiye ile imzalanan protokol çerçevesinde yapılan uygulamaları sendikaların kabul etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

“Çalışanların haklarının her gün geriye götürülmek istendiğini ve bazılarının da götürüldüğünü” kaydeden Bıçaklı, çalışanların alım gücünün de her gün azalmakta olduğunu savundu.

Bunlarla mücadele için Sendikal Platform’u oluşturduklarını ve bunun içinde bazı siyasi partilerin de bulunduğunu söyleyen Bıçaklı, platformun gerçekleştirdiği mitinglerde verilmek istenen mesajların ise iktidar tarafından alınmadığını öne sürdü.

Uygulamaların sürdüğünü ve bunlara dur deme zamanının geldiğini belirten Arslan Bıçaklı, ekonomik sıkıntı bulunması halinde fedakarlık yapılması gerektiğini, ancak bunun toplumun tepesinden başlaması gerektiğini söyledi.

Bıçaklı, özel meselelerin bir kenara bırakılarak güç birliğine gidilmesi gerektiğini de vurguladı.

 

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler