1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK KOMİTE KURULUYOR
ORTAK KOMİTE KURULUYOR

ORTAK KOMİTE KURULUYOR

Güney Kıbrıs’a resmi ziyarette bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, iki ülke heyetleri arasında imzalanan anlaşmaların ardından açıklamada yaptı

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’a resmi ziyarette bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, “Kıbrıs ve İsrail’in doğalgaz yataklarını uluslararası hukuka saygı çerçevesinde faydalı ve barışçıl şekilde kullanmaları gerektiğini” ifade etti.

Rum Başkanlık Sarayında Başkan Dimitris Hristofyas’la görüşmesinin ve iki ülke heyetleri arasında imzalanan anlaşmaların ardından yaptığı açıklamada Perez, doğalgazın bölgenin tüm sakinlerinin çıkarlarına yönelik sıçrama tahtası olması gerektiğini belirtti ve “Siyasi çıkarlar için baskı amacıyla kullanılmamalı” uyarısında bulundu.

Rum radyosunun haberine göre, iki ülke arasındaki ilişkilerde kaydedilen ilerlemeyi “muazzam” olarak nitelendiren Perez, “işbirliğinin barışçıl olduğunu, askeri güce dayanmadığını” savundu.

Türkiye’nin doğalgaz konusundaki uyarılarına ilişkin soru üzerine ise Perez, “Ülkeler arasındaki ilişkiler uluslararası hukuka dayanır. Tüm ülkeler de buna saygı duymalı” ifadelerini kullandı.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas da, hidrokarbon rezervlerinin iki ülke arasında yeni işbirliği alanları açtığını söyledi.

“Rezervlerin Kıbrıs ve İsrail halklarının refahı, ayrıca bölgede barışın yerleşmesi için mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini” söyleyen Hristofyas, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 12’inci parselde sondaja başlamasına ilişkin kararının uluslararası hukuka dayandığını” savundu.
Hristofyas, Türkiye’nin tepkisinin kabul edilebilir olmadığını ve uluslararası hukukun dışında olduğunu iddia etti.

AB’nin bölgedeki tüm devletlerle ilişkileriyle ilgili iki ülke arasında ortak komite kurulması yönünde Perez tarafından yapılan öneriyi kabul ettiklerini belirten Hristofyas, bu konudaki çalışmaların AB Dönem Başkanlığını devralmadan tamamlanmasını diledi.

Kıbrıs müzakere süreci hakkında Perez’i bilgilendirdiğini de söyleyen Hristofyas, Ortadoğu’yla ilgili konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını ekledi.

Habere göre Perez’in gelişiyle iki ülke arasında endüstriyel araştırma-kalkınma, yenilenebilir enerji kaynakları ve telekomünikasyon alanlarına üç anlaşma, ayrıca arkeoloji alanında bir işbirliği memorandumu imzalandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler